24 Haziran 2024
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEOLASI BİR DEPREME KARŞI YARIŞARAK EĞİTİM ALIYORLAR

OLASI BİR DEPREME KARŞI YARIŞARAK EĞİTİM ALIYORLAR

-

Muhtemel İstanbul depreminde ilk müdahaleyi gerçekleştirecek olan Edirne ve çevre illerdeki AFAD ekipleri, komşu ülke arama kurtarma timleriyle yarışma yaparak eğitim alıyor.

Edirne Valiliği ve Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu ev sahipliğinde ilk kez düzenlenen ‘Balkan Ülkeleri Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Yarışması’, Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi’nde kurulan alanda yapılıyor.
Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Moldova, Kuzey Makedonya, Romanya ile Türkiye’den Trakya, Çanakkale Onsekiz Mart, Tekirdağ Namık Kemal, Kırklareli, Bandırma Onyedi Eylül üniversitelerinde eğitim gören 162 öğrenci, AFAD ekipleri tarafından 3 gün boyunca eğitim aldı. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından öğrenciler, 5 etaplık yarışmada kıyasıya mücadele gerçekleştirdi.
Enkaza giriş, enkaz çalışması, yapay tırmanma, çadır kurma ve doğada arama kurtarma etaplarında ter döken öğrenciler, yaşanması muhtemel deprem ve afetlerde önemli görev üstlenecek. İstanbul’a yakınlığıyla bilinen ve beklenen İstanbul depreminde bölgeye ilk ulaşacak olan Edirne ekiplerinin eğitimleri ise ayrı bir önem taşıyor.
Edirne İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Elvan Kayaprojenin,Balkan ülkelerinde veya bölgemizde meydana gelebilecek afetlerde temel düzeyde bilgilenmiş ve afet bilinci almış gençler yetiştirebilmek amacıyla hayata geçtiğini vurguladı.
AFAD Kentsel Arama Kurtarma Afet Acil Durum Eğitim Merkezi Sorumlusu Serdar Türker de, yarışmanın kültürel etkinlikler, sosyal etkinlikler, kentsel arama kurtarma, doğada arama kurtarma ve yapay tırmanış etaplarından oluşan 5 kategoride icra edildiğini söyledi.

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği Edirne İl Temsilcisi Tuğberk Emre Aktaş ise, 9 Balkan ülkesinden gelen misafirlerin 3 gün boyunca eğitim aldığını ve son 2 günde yarışma süreci olduğunu ifade etti.
Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri 26 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek törenle verilecek.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side