2 Ekim 2023
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEOTELLER DOLDU TAŞTI

OTELLER DOLDU TAŞTI

-

Temmuz ayında Edirne Valiliği tarafından açıklanan verilere göre; Kapıkule Sınır Kapısı’ndan bir günde 35 bin 887 yolcu girişi gerçekleştiği ve tüm zamanların yolcu giriş rekorunun kırıldığı duyurulmuştu. Bu rekor girişten, hem oteller hem de kent esnafı nasibini aldı.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek üzere yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra Edirne’de mola vererek otellerde konaklıyor. Kent merkezine inip tarihi ve turistik noktaları gezme imkanı bulan gurbetçiler, yaptıkları alışverişlerle esnaflara da katkı sağlıyor.

Gurbetçiler ana vatana girdiklerinde rahatladıklarını ve kentteki otellerde kalarak Edirne’yi gezme imkanı bulduklarını ifade ettiler.

Sırbistan’da çok beklediklerini ve yorulduklarını söyleyen gurbetçi Niyazi Ateş, “Sırbistan’da 15 saat bekledik çok yordu. Türkiye’ye giriş çok seri oldu. Gece gelip otelde kaldık. Birçok insan biraz daha sürelim İstanbul’da kalalım diyor. Biz Edirne’de kalmayı tercih ediyoruz. Çünkü çarşıya çıkıyoruz, yapacağımız işler oluyor tanıdığımız yerler var. Edirne’yi seviyoruz. Çok mutluyuz Türkiye’de güvendeyiz” dedi.

Vatana giriş yaptıkları için mutlu olduklarını belirten İlknur Ateş, “Her gelişte Edirne’de kalıyoruz. Baya güzel oluyor. Burada çocukların sabit bir berberleri var her gelişte ona gidiyoruz” dedi.

Yolculuğun güzel geçtiğini ve Edirne’de mola verdiklerini söyleyen Stuttgart’tan gelen Selda Şahin, okulların tatil olduğunu ve 1 yıllık özlemle Almanya’da duramayıp hemen yola çıktıklarını ifade etti.

Yıllık izinlerinin bitmesinin ardından yaşadıkları ülkeye doğru dönüş yolculuğuna geçen ve yine Edirne’de mola veren Adem Köse, Edirne’yi çok sevdiklerini ve tarihi yerleri gezerek alışveriş yaptıklarını söyledi.

Belçika’dan gelen Mehmet Serbest, bu yıl Selimiye Camii’ni ziyaret ettiğinde meydanda yapılan düzenleme sonrası ortaya çıkan yeni halini çok beğendiğini belirtti. Özellikle gece etrafının ışıklandırılmasının çok hoşuna gittiğini ve resmini çektiğini söyleyen Serbest, yapılan düzenlemenin muhteşem olduğunu dile getirdi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi