24 Haziran 2024
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE“OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLECEK, CUMARTESİ PAZARI EN KISA SÜREDE BİTECEK”

“OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLECEK, CUMARTESİ PAZARI EN KISA SÜREDE BİTECEK”

-

Kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, altyapı çalışmaları, Cumartesi Pazarı ve otopark sorunu başta olmak üzere pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Gencan Akın, Cumartesi Pazarının en hızlı şekilde bitirileceğini, otopark sorununu da ilgili kurumlarla iş birliği yaparak çözeceklerini ifade etti.

Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, kentteki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Gencan Akın, Edirne Belediyesi Meriç Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen programda, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

En çok merak edilen konulardan biri olan altyapı hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Gencan Akın, yaz aylarında çalışmaların hızlanacağını ifade etti.
Gencan Akın, “Altyapı çalışmalarıyla ilgili planlamalarımızı yapıyoruz an itibariyle. Yaz döneminde şehrin biraz daha sakinleşmesiyle beraber hem altyapı hem üst yapı çalışmalarımıza devam edeceğiz. Biliyorsunuz göreve başladığımız ilk andan itibaren Atatürk Bulvarı’yla başlattık çalışmalarımızı. Bu bölge tüm Edirneli vatandaşlarımızı rahatsız eden bir bölgeydi. Dolayısıyla ilk çalışmamız oradan başlattık ve şehrin farklı yerlerinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Aynı şekilde altyapı çalışmalarımızda dediğim gibi yaz aylarında devamını getireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

663’üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında da konuşan Başkan Gencan Akın, organizasyonun en iyi şekilde gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Gencan Akın, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi kapsamında organizasyonun düzenini bozmayacak şekilde çeşitli önlemler alacaklarını da ifade etti.
Gencan Akın, “Kırkpınar bizim için çok önemli bir organizasyon. Elimizden geldiğince en düzgün şekilde yapmaya gayret göstereceğiz. Hıdrellez ve Kakava’da da aslında güzel bir sonuç elde ettiğimizi düşünüyorum, güzel bir organizasyon oldu. Kırkpınar’da da iyi bir organizasyon gerçekleştireceğiz ama tabii ki bunda da bazı tasarruf hükümlerini işleteceğiz. Temelde yapılması gerekenleri yerine getireceğiz ama şehrin önceliklerini de dikkate alarak burada da kontrollü gideceğiz. Kırkpınar’la ilgili çalışmalarımız ve toplantılarımız devam ediyor. Dolayısıyla burada henüz sonuca ulaşmamış bazı kararlarımız var. Onları da zaman içerisinde açıklarız ama gerçekten organizasyonun sürdürülebilirliği açısından sıkıntı oluşturmayacak ama dediğim gibi bazı tasarruf hükümleriyle de bütçeyi zorlamadan bu işi yapmaya çalışacağız. Örneğin konserimizi belki bir gece yapacağız. Pehlivanlar konusunda bazı önlemler alacağız. Bunların hepsi hem organizasyon düzenini bozmayacak ama diğer taraftan da bizi zorlamayacak şekilde olacak. Bununla ilgili de ayrıca son aldığımız kararlarla ilgili oturup hep beraber konuşacağız.” şeklinde konuştu.

Cumartesi Pazarında eksik kalan işlerle ilgili yeniden bir ihale yapılacağını açıklayanBaşkan Gencan Akın, “En hızlı şekilde Cumartesi Pazarını tamamlayacağız.” dedi.
Gencan Akın, “Cumartesi pazarı inanın bir Edirneli olarak beni en çok üzen konulardan bir tanesi. Kendim de bir vatandaş olarak her cumartesi günü pazara gitmekten büyük keyif alan birisiyim ama geldiğimiz noktada tabii ki orada hem vatandaşlarımız hem de esnafımız çok büyük bir sıkıntı yaşıyor. Biz de buna çok üzülüyoruz. Ancak müteahhit firmayla hemen göreve gelir gelmez görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Bir süre verdik ama ne yazık ki bu süre içerisinde eksikliklerini tamamlayamadı. Biz de dolayısıyla sözleşmenin feshi yoluna gittik çünkü ilerleyemiyordu. Bu şekilde daha fazla hem vatandaşımızı hem de diğer esnafımızı mağdur etmek istemiyoruz. Şimdi eksik kalan işlerle ilgili yeniden ihaleye çıkacağız ve hızlı bir şekilde burayı sonuçlandıracağız. Yeniden ihaleye çıkıp burada iyi bir denetimle, iyi bir kontrolle en hızlı şekilde bu şekilde tamamlayacağız.”ifadelerine yer verdi.

Başkan Gencan Akın, işini iyi yapan personellerle çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.
Gencan Akın, “İşini yapmayan, bu konuda direnç gösterenlerle devam etmeyeceğiz açıkçası. Ben adil bir insanım. Adil olmaya çalışıyorum. Herkesin ikinci şansı hak ettiğini düşünüyorum. Dolayısıyla kimin işini iyi yapıp yapmadığı ya da hiç yapıp yapmadığı konusunda bir yol ayrımına gideceğiz. Personel çıkarmaktan ziyade personelimizi etkili, yeni alanlar yaratarak nerede doğru kullanırız konusuna daha çok önem veriyoruz. Buradaki tek kıstasımız işin iyi yapılıp yapılmadığı, sürece dahil olup olmadığı.” dedi.

Kentte yaşanan otopark sorununa da değinen Başkan Gencan Akın, ilgili kurumlarla iş birliği yaparak sorunu hızlı bir şekilde çözeceklerini vurguladı.
Gencan Akın, “Otoparklarla ilgili şu anda Valilikle eşgüdümlü olarak çalışmalarımız devam ediyor. Hem turizm otoparkı hem şehir içindeki parklanma konusunda yeni bir plan çıkartıyoruz. Şehrin çok misafir ağırladığı dönemlerde bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Ama bu kararları alırken de tabii bölgesel olarak esnafımızla birlikte karar vereceğiz. Diğer taraftan kurumlarla iş birliği yapıyoruz. Otopark sorununu hızlı bir şekilde çözeceğiz. Bu konu önceliklerimizden bir tanesi.” şeklinde konuştu.

1 Yorum

  1. Edirneye en az iki adet 500 er araçlık katlı otopark lazım Edirne ufak kent olduğu için bisiklet yolları yapılarak bisiklet kullanımı teşvik edilmeli aynı zamanda bisiklet park alanlari yapılmali bugün kuzey Avrupa ülkeleri ve benulux ulkelerinde insanlar işlerine bisikletle gidip gelmekte daha temiz bir çevre için bu gerekli

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side