20 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEPANDEMİDE HAYATINI KAYBEDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI EDİRNE’DE ANILDI

PANDEMİDE HAYATINI KAYBEDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI EDİRNE’DE ANILDI

-

Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinin yıldönümünde, pandemide hayatını kaybeden sağlık çalışanları, Edirne’de anıldı. Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Türkiye’nin salgını en ağır yaşayan ülkelerden biri olduğunu söyleyerek, “hayatını kaybedenler korunması ve önlenmesi mümkün olan bir hastalık yüzünden öldüler” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs pandemisini ilan ettiği ve Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinin ikinci yıldönümünde Edirne’de bir araya gelen sağlık çalışanları, pandemide hayatını kaybeden hekimler ve sağlık çalışanlarını andı.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasında ilk olarak pandemide kaybedilen hekim ve sağlık çalışanları için bir dakikalık Saygı Duruşu’nda bulunuldu.

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, burada yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’nin 14,5 milyon vaka ile dünyada 9’ncu sırada yer aldığını ve salgını en ağır yaşayan ülkelerden olduğunu belirtti.
Bu dönemde yapılan bazı uygulamaları eleştiren Altun, “Eksik, yanlış, tutarsız salgın yönetimi hayatları karatmaya devam etti” dedi.
Altun, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre bile vefat sayısı 95 binin, gerçek rakamlar ise 250 binin üzerinde. Korunması ve önlenmesi mümkün olan bir hastalık yüzünden öldüler.
Bu dönemde neler oldu:
SALGIN değil ALGI yönetimine çalışıldı, salgından “başarı hikayesi” çıkarıp siyasi rant hedefiyle politikalar üretildi.
Salgının başlarında maske sıkıntısı yaşanırken, devamında aşılar vatandaşlarla zamanında buluşturulamadığı gibi aşı tereddüdüne neden olacak söylemler ile aşı karşıtlığının da önü açıldı.
İlk günden beri gerçekleri gizleyen ve çarpıtan, yanlış yürütülen sağlık politikaları hayata geçirildi.
Eksik, yanlış, tutarsız salgın yönetimi hayatları karatmaya devam etti.
Alınmayan önlemler, uygulanmayan tedbirler ve bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, uzmanlık derneklerinin, sağlık emek örgütlerinin uyarılarına kulak tıkandı.
Temel, zorunlu, acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışmanın durdurulması ve ekonomik destek çağrılarına rağmen “Çarklar dönecek, üretim sürecek!” ısrarı ile salgın devam etti; destek sermayeye, açlık emekçiye düştü. Salgın tabii ki bitecek. Bu günlere nasıl gelindi kısa özeti budur. Sorumluları biliyoruz! Biliyoruz ve unutmuyoruz. Unutmuyoruz ve affetmiyoruz! Sevgi, Özlem, Yas ve Öfke!” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side