25 Temmuz 2024
24.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEPASAPORTSUZ GİRİŞ KARARININ ARDINDAN EDİRNE’YE AKIN ETTİLER

PASAPORTSUZ GİRİŞ KARARININ ARDINDAN EDİRNE’YE AKIN ETTİLER

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girebileceğini duyurmasının ardından Edirne turist akınına uğradı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararla Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girişi başladı. Kararı duyan Bulgaristan vatandaşları, alışveriş yapmak için otobüslerle ve kendi araçlarıyla Edirne’ye akın etti. Geçtiğimiz haftalarda Bulgaristan vatandaşlarının olmamasından dolayı boş oturan esnaflar, kararın ardından yaşanan turist hareketliliği ile eski günlerine dönmeye başladı. Gıdadan giyime, ev eşyasından temizlik ürünlerine kadar birçok ihtiyacını Edirne’den karşılayan Bulgaristan vatandaşları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a pasaport zorunluluğunu kaldırması dolayısıyla teşekkür etti.

Alışveriş için Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen Sevgi Raşonova, “Kaşar peyniri, peynir, zeytin her şeyi buradan alıyoruz. Türkiye’nin dana etine bayılıyorum, çok güzel. Bu alınan karar bizi memnun etti. Daha rahat gelip gidebileceğiz” dedi.

Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen Nurşen Halil, güne güzel haberle başladıklarını ve Türkiye’ye sadece kimlikle gelebilme kararının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Bulgaristan’dan gelen Hristo Karageorgiev da, alınan kararı çok iyi bulduklarını ve bundan sonra Edirne’ye daha fazla turistin gelebileceğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Karageorgiev, daha fazla gelip alışveriş yapılabileceğini belirtti.

Esnaflar da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz gelebileceğini açıklamasından dolayı çok mutlu olduklarını belirttiler.
Bostanpazarı esnafı Metin Doğan, kararı duyan Bulgaristan vatandaşlarının Edirne’ye akın ettiğini ve işlerinin hareketlenmeye başladığını söyledi. Turistlerin de alınan karardan çok memnun olduğunu belirten Doğan, hafta içi olmasına rağmen hareketlilik yaşanmaya başladığını ve ilerleyen günlerde bu hareketliliğin artmasını beklediklerini ifade etti.

Açıklanan karardan mutlu olduklarını belirten esnaf İbrahim Halil Özer, “Bulgar turistler gelmeye başladı. Özellikle gurbetçi gelişleri bittiği zaman akın akın Bulgar turistler gelmeye başlayacak. Ağustos ayında Bulgarlar akın akın gelmeye başlayacak” dedi.

Esnaf Rahmi Cömert, “Açıklanan karar bugüne kadar duyduğum en güzel kararlardan birisi oldu. Bu tarihten itibaren Bulgar turistlerin gelişleri hızlanacak ve işlerimiz de hareketlenecek” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side