30 Mayıs 2024
12.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEPSİKOLOG MERAL UÇAK’TAN ‘AKRAN ZORBALIĞI’ AÇIKLAMASI

PSİKOLOG MERAL UÇAK’TAN ‘AKRAN ZORBALIĞI’ AÇIKLAMASI

-

Okullarda öğrencilerin birbirine sıklıkla akran zorbalığı uyguladığını belirten Psikolog Meral Uçak, “Zorbalık içeren davranışlar tespit edildiği anda müdahale edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Psikolog Meral Uçak, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte okullarda yeniden gün yüzüne çıkan akran zorbalığı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Akran zorbalığı konusunda ailelere ve öğretmenlere büyük görevler düştüğünü belirten Uçak, zorbalık içeren davranışlar tespit edildiğinde de anında müdahalenin oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Uçak, “Geçtiğimiz hafta yeni eğitim-öğretim dönemine merhaba dedik. Okulların açılması ile çocuklarımızın sıklıkla  karşılaştığı sorunlar yine gündeme geldi. Bu sorunlardan bir tanesi de akran zorbalığı. Tanımlayacak olursak; bir yada bir grup öğrencinin bir diğer öğrenciye karşı baskılayıcı ve saldırgan davranışları şeklinde açıklayabilir. Ancak burada akran çatışması ve akran zorbalığını birbirinden ayırmamız gerekir. Akran zorbalığında zorbalığı uygulayan tarafın aslında bu davranıştan hoşnut olduğu; çatışmada ise üzüntü duyduklarını ve pişman olduklarını görüyoruz. Akran zorbalığının fiziksel zorbalık, ilişkisel zorbalık, iletişimsel zorbalık ve siber zorbalık gibi çeşitleri var. Zorbalığa uğrayan öğrenci mutsuzluk, değersizlik, korku, kaygı ve öfke duyguları hissedebiliyor. Bunları bastırma eğiliminde oluyor ve  içine dönüyor. Ya utandığı ya da bahsedilen davranışın daha şiddetli şekilde devam edeceğinden endişelendiği için bunu saklama eğiliminde olabiliyor. Sonuç olarak; okula gitme isteğinde azalma ve akademik başarıda düşüş gözlemlenebiliyor. Ailelerin çocuklardaki ani duygu değişimlerine dikkat etmesi gerekiyor. Öğrenci okula gitmek istemediğini söylüyorsa, neden gitmek istemediğini öğrenmeye çalışmak gerekiyor. Bir zorbalık tespit edildiğinde de öğretmenler zorbalığı uygulayan öğrencilerin velileriyle iletişime geçmeli ve koordineli şekilde bu sorun çözülmeli. Bu noktada öğretmenlerimize de büyük görevler düşüyor. Zorbalık içeren davranış tespit edildiği anda müdahale edilmesi oldukça önemli. Böyle bir anda müdahale edilmesi aslında zorbalığa uğrayan öğrencinin yalnız hissetmemesini sağlıyor ya da zorbalığı uygulayan  tarafın bu davranışı sürdürme yönündeki motivasyonunun kırılmasını sağlıyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side