20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESAHİL BÖLGELERİNİ RAHATLATACAK KARAR, OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

SAHİL BÖLGELERİNİ RAHATLATACAK KARAR, OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

-

Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinin güzergahında bulunan sahil bölgelerine içme ve kullanma suyu temini için Edirne İl Özel İdaresi tarafından yapılan ana isale hattından gerçekleştirilecek abone bağlantılarının Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce yapılması, Edirne İl Genel Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.


Edirne İl Özel İdaresi tarafından Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinin güzergahında bulunan sahil bölgelerine içme ve kullanma suyu temini için yaklaşık 12 kilometrelik ana isale hattı yapılmıştı. Edirne İl Genel Meclisi bugün Mehmet Geçmiş başkanlığında olağanüstü toplanarak; içme ve kullanma suyu temini için ana isale hattından abone bağlantılarının Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce yapılmasına ilişkin görüşme gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlanan rapor; Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli tarafından meclise sunuldu.
Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli, “Komisyon olarak yaptığımız araştırma ve incelemeler neticesinde; abonelik bağlantıları için önerimiz hane başı katkı payı alınarak Edirne İl Özel İdaresi gözetiminde, abone bağlantılarının da ön ödemeli sayaç sisteminde yapılmasının faydalı olacağı görüşündeyiz. Ayrıca Gökçetepe’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait kamp bulunmaktadır.
Çevre ve Sağlık Komisyonunca yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde; bölgedeki konutlar sondaj ve taşıma su ile ihtiyaçlarını karşılamakta olup, kamplar ise içme suyu bulunmadığından kullanma su ihtiyacını denizden arıtarak sağlamaktadır.
Bu uygulamalar çevre sağlığı açısından tehlike arz etmektedir. Yer altı sularımız düzensiz ve teknik heyetin bilgisi olmadan bilgisiz bir şekilde kullanılmakta, içme sularının kanalizasyon hatlarına karışma riski bulunmaktadır. Sağlık ve temizlik açısından doğanın korunması Gökbüet Barajından su getirilmesi çok önemli olduğu gibi bölgede oturan vatandaşlarımıza da irsaliye hatları çekilerek çevre ve sağlık açısından doğacak olan olumsuzlukları önleyecektir. Zira yaz sezonunda yaklaşık olarak 80 bin ile 100 bin yazlıkçı bu bölgede tatil yapmaktadır.
Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonunun ortak düşüncesi; açıkladığımız bilgiler ve hükümler çerçevesinde, ‘Edirne İli Köy İçme Suyu Tesisleri İşletme-Bakım ve Onarım Yönetmeliği’ hükümlerine göre Keşan ilçesi, Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinin güzergahında bulunan sahil bölgelerine içme ve kullanma suyu temini için ana isale hattından abone bağlantılarının Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce yapılmasına, Birlikçe yapılacak protokole istinaden tesisin abonelik ve işletmesine ilişkin İl Özel İdaresine katkı payı alınmasına ve diğer düzenleyici işlemlerin tesis edilmesi hususunda Edirne Valisine yetki verilmesine komisyonumuzca karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş tarafından oylamaya sunulan rapor; oy birliğiyle kabul edildi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side