1 Şubat 2023
6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESELİMİYE CAMİ RESTORASYONU 29 MAYIS 2023’E YETİŞTİRİLECEK

SELİMİYE CAMİ RESTORASYONU 29 MAYIS 2023’E YETİŞTİRİLECEK

-

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Selimiye Camii’nde devam eden restorasyon çalışmalarının 29 Mayıs 2023’te tamamlanacağının müjdesini verdi. Milletvekili Aksal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekim ayında bir Edirne programı olabileceğini açıkladı.

AK Parti MKYK Üyesi, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekim ayında Edirne’yi ziyaret edebileceğini açıkladı.

Aksal, “Cumhurbaşkanımızın Ekim ayında bir Edirne programı var. Biliyorsunuz gündem yoğun, büyük bir aksilik olmazsa Ekim ayında Cumhurbaşkanımızı Edirne’ye bekliyoruz” dedi.

Milletvekili Aksal, Mimar Sinan’ın ustalık eseri tarihi Selimiye Camii’nde devam eden restorasyon çalışmalarının, belirtilen süreden önce bitirilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

Aksal, “Selimiye Cami UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Osmanlı mimarisinin başyapıtı. Onun için Edirne’miz de hepimizin gurur kaynağı. Dönem dönem Selimiye Cami restorasyonlardan geçti ama bu kadar kapsamlı bir restorasyondan uzun süredir geçmemişti. Minarenin en tepesinden temelinin en uç noktasına kadar çok kapsamlı bir çalışmadan geçiyor. Ben de gittim restorasyon çalışmalarını yerinde inceledim. Proje ilk yapıldığında bitim süresi daha uzundu ama buradan Edirnelilere bir müjde vermek istiyorum. Selimiye Cami’nin restorasyonu inşallah 29 Mayıs 2023’e yetiştirmeyi planlıyoruz. 29 Mayıs İstanbul’un fethi Edirne’den başlıyor. İstanbul’u fetheden komutan Fatih Sultan Mehmet Han’ın doğduğu yer Edirne. Bütün planların yapıldığı yer Edirne. Onun için 29 Mayıs’ta Selimiye Cami’nin restorasyonunun tamamlanıp tekrar, aslında ibadete tam kapatmadık ama tam kapasite ile ibadete ve ziyaretçilere açılması çok güzel olacaktır. Ben buradan hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi