25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESELİMİYE CAMİİ, REGAİP KANDİLİ'NDE ZİYARET VE İBADETE AÇIK OLACAK

SELİMİYE CAMİİ, REGAİP KANDİLİ’NDE ZİYARET VE İBADETE AÇIK OLACAK

-

Restorasyon çalışmaları devam eden Selimiye Camii’nin, Regaip Kandili’nde ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor. 

Mimar Sinan’ın ‘ustalık eseri’ Selimiye Camii’ndeki restorasyon çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Yapılan düzenlemenin ardından modern bir görünüme kavuşan Selimiye Meydanı’nın ardından caminin kubbesi, minareleri, avlu ve iç kısmında da kısa süre önce başlayan restorasyon çalışmaları sürüyor. Restorasyona rağmen kapılarını ziyaret ve ibadete kapatmayan Selimiye Camii, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Üç ayların başlamasının ardından da Edirne’ye gelen birçok vatandaş Selimiye Camii’ni ziyaret ederken; belli bir bölümü ibadet ve ziyarete açık olan Selimiye Camii’nin Regaip Kandili’nde de ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor.

Selimiye Camii İmam Hatibi Yusuf Serenli, 26 Ocak 2023 Perşembe akşamı idrak edilecek Regaip Kandili’nde düzenlenecek programa yoğun katılım beklediklerini söyledi.

Serenli, “Yine dualar edilecek ve burada da bir yoğunluk olmasını bekliyoruz. Cami tadilata girdi küçük bir bölümümüz açık ama ona rağmen ziyaretçi sayımız giderek artıyor. Kış döneminde de çeşitli ülkelerden turistlerimizi görüyoruz. Selimiye bir dünya şaheseridir. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Turist yoğunluğumuz tadilata rağmen hiç eksilmedi. Akın akın ziyaret devam ediyor. Selimiye’ye karşı daha önce pandemi döneminde kalan bir hasret vardı.” dedi.


Selimiye Camii’ni ziyaret eden vatandaşlar da, caminin restore edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler. 

Tekirdağ’dan gelen ve Selimiye Camii’ni ziyaret eden vatandaşlardan Adil Çelikel, Selimiye Camii’nin restore edilmesinin çok güzel olduğunu ve yapılan çalışmayı yerinde gördüklerini aktardı. Edirne’ye gelmişken Selimiye’yi de ziyaret etmeden geçemediklerini söyleyen ve Tekirdağ’dan gelen Ergün Kırçak, “Burada tadilat olduğunu gördük. Tadilata rağmen ibadet ve ziyarete açık olması güzel. Bu şahane eserlerin yapımında emeği geçenlerden Allah razı olsun.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side