20 Mayıs 2024
14.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESELİMİYE FARKINDALIK KOŞUSU YAPILACAK

SELİMİYE FARKINDALIK KOŞUSU YAPILACAK

-

Selimiye Camii ve Külliyesinin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilişinin 11. Yıldönümü nedeniyle, Edirne Belediye ile Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Derneği işbirliğinde ‘Selimiye Farkındalık Koşusu’ yapılacak. Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Önder Akdağ, 30 atletin katılacağı koşunun Selimiye etrafında 11 tur olarak gerçekleştirileceğini açıkladı.

Selimiye Camii ve Külliyesinin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilişinin 11. Yıldönümü nedeniyle 26 Haziran Pazar günü ‘Selimiye Farkındalık Koşusu’ yapılacak. Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Önder Akdağ, Mimar Sinan Heykeli önünde yaptığı basın açıklamasında, bu yıl 11 tur olarak gerçekleştirilecek koşuyu, ilerleyen yıllarda halk koşusu haline getirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Akdağ, “Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Derneği ve aynı zamanda spor kulübü derneği olarak Edirne maratonunun dışında birçok aktivite ve etkinlik yapıyoruz. Bu bilinçle geçen yıl başlatmış olduğumuz Selimiye Camii’nin UNESCO Kültür Mirası listesine alınış yıldönümünde iki yıldır farkındalık etkinliği yapıyoruz. Geçen yıl 10. Yılı olması nedeniyle atletlerle on tur koşarak bu farkındalığı vurgulamıştık. Bu yıl 26 Haziran Pazar günü 11 tur koşarak bu farkındalığı yine vurgulayacağız. Selimiye Camii’nin UNESCO Kültür mirası listesine girişini çok önemsiyoruz. Ülkemiz açısından önemli bir kazanım. Bu farkındalıkla biz de bunu daha geniş kitlelere  duyurarak yerli ve yabancı turistlerin biraz daha farkındalığının oluşmasını sağlayamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda şehrimizin tanıtımına, turizmine, ülkemizin tanıtımına bu aktivite ile katkı sunuyoruz. Bu farkındalık koşusu olduğu için bu yıl 30 atletle gerçekleştireceğiz. Ama önümüzdeki yıllardaki hedefimiz belli kilometreleri 12-13-15 turdan sonra bunu bir halk koşusu olarak büyüterek geleneksel bir organizasyon haline getirmek için bu çalışmaları yapıyoruz. Pazar günü de 30 civarında atletle 11 tur Selimiye etrafında koşarak UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne alınışının 11. Yılında bu farkındalığı vurgulayacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side