1 Şubat 2023
6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESELİMİYE’NİN RESTORASYONU MECLİSTE DEĞERLENDİRİLDİ

SELİMİYE’NİN RESTORASYONU MECLİSTE DEĞERLENDİRİLDİ

-

Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği Selimiye Camii’nde 9 ay önce başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Restorasyon çalışmalarına ilişkin yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde oluşturulan raporu meclise sunan Edirne İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, 3,5 yıl sürmesi planlanan çalışmaların ardından Selimiye Camii’nin görsel bir şölen sunacağını ifade etti.

Edirne İl Genel Meclisi Eylül Ayı olağan toplantıları 5’inci oturumu bugün Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda yapılan oturumda; 5 komisyon raporu görüşülerek karara bağlandı. Selimiye Camii’nde 9 ay önce başlatılan restorasyon çalışmalarına ilişkin hazırlanan rapor, Turizm Komisyonu Başkanı Çiğdem Gegeoğlu tarafından meclise sunuldu. Restorasyon çalışmaları hakkında detaylı bilgiler veren Gegeoğlu, çalışmaların 3,5 yıl sürmesinin planlandığını söyledi.

Turizm Komisyonu Başkanı Çiğdem Gegeoğlu tarafından sunulan raporda şu ifadelere yer verildi:
“Avlu ve cami genelinde kurşun örtü alt yapısı ile birlikte yenilenecek. Tüm kalem işi, somaki ve hatların rölöveleri alınarak, araştırma raspaları yapılacak. Uygun yöntemlerle kalem işi, somaki ve hatlar ihya edilecek, gerekli yerlerde yeniden yapılacaktır. Tüm cephelerde, gerekli temizlikler yapılarak, derz yapılacaktır. Tüm çinilerde temizlik ve konservasyon çalışmaları yapılacaktır. Hünkâr mahfilinde bulunan eksik çiniler yeniden üretilerek yerine monte edilecektir. Tüm ahşap doğramalar meşe kereste ve ısı cam ile yeniden üretilecektir. Minarelerde gerekli güçlendirme imalatları yapılacaktır. Taş yüzeyleri temizlenerek, derz imalatları yapılacaktır. Eğik minare külahları değiştirilecektir. Traverten minare korkulukları değiştirilecektir. Şerefe altı ve mukarnaslarında eksik olan kabara ve sarkıtlar tamamlanacaktır. Cami içi tüm elektrik hatları, aydınlatma ve ses sistemi değiştirilecektir. Restorasyon alanı, cami iç mekanının üçte ikisini kaplayacağından Caminin ibadet ve ziyarete açık tutulması için yapılan plan dahilinde, platformun kurulacağı alanlar işaretlenerek restorasyon sırasında mihrap, minber ve hünkar mahfilinin bulunduğu alan ibadet ve ziyaret için kullanılacak ve Hünkar mahfilinin alt kısmı kadınlar için ayrılacaktır. Caminin şantiye alanında kalan güney, kuzey, batı giriş kapıları, ibadet ve ziyaret için kullanılamayacak. Bunun yerine hünkar mahfilinin bulunduğu alandaki ve bunun karşısındaki kapılar, camiye giriş için kullanılabilecektir. Çevre Şehircilik ve İlkim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen “Selimiye Camisi ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Düzenlemesi” ardından Selimiye Camii restorasyonunun tamamlanması ile birlikte şehrimize ve tarihimize yakışır gelen misafirlerimize görsel bir şölen kazandıracağı kesindir. Selimiye Camii Edirne için çok önemli bir yapı, Edirne Selimiye Camisi ile tanınıyor çünkü UNESCO Kültür Mirası listesine alınan bir yapı. Cami, 1980 yılından sonra en kapsamlı ve detaylı bakıma girdi. Yapanlardan Allah razı olsun. Meydan düzenlemesi de Selimiye’ye yakışır bir düzenleme oldu. Avrupa’da bütün tarihi eserlerin önü geniş meydan konumunda biliyorsunuz. Selimiye meydanında eskiden insanlar piknik yapıyordu. Hiç yakışmayan görüntüydü, bundan da kurtulduk. İnşallah kazasız belasız bu restorasyon da biter.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi