20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESGK ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI

SGK ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI

-

Bugüne kadar özlük haklarının iyileştirilmesine dair hiçbir adımın atılmadığını belirten Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü çalışanları, 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Edirne İl Müdürlüğü çalışanları, bugüne kadar özlük hakları konusunda hiçbir adımın atılmadığını belirterek 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. İl Müdürlüğü önünde toplanan çalışanlar adına açıklamayı yapan Gökhan Dokumacı, “Maaş adaletsizliği ve duyarsızlık kamu çalışanları için dayanılmaz bir hal almıştır. SGK Edirne İl Müdürlüğü çalışanları olarak bu durumu protesto ediyor ve iş bırakıyoruz.” dedi.

Gökhan Dokumacı, “Hangi işin hangi işe eşit olduğunun tespiti dahi yapılmadan oluşturulan memur maaş rejiminin en büyük kaybedenlerinden birisi Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları olmuştur. SGK çalışanları, vatandaşlarımızın doğumundan vefatına kadar olan tüm hayatında ihtiyaç duyduğu sosyal güvenlik sistemini işletmektedir. Bu anlamda kurum personelinin hukuki ve mali yükü tartışmasızdır.  SGK’nın rutin iş yükü diğer kamu kurumlarıyla kıyaslanamayacak kadar fazlayken SGK çalışanlarının aylık ve özlük hakları için diğer kamu kurumlarının çok altında kalmıştır.  2011 yılından günümüze kadar olan sürede SGK çalışanları olarak 666 sayılı kanunun hükmüne kararname ile kaldırılan ikramiyelerin mesaileri yeniden müktesep hak olarak verilmesini kurum içi uzmanlık Sosyal Güvenlik Hizmetleri sınıfı ve buna bağlı sosyal güvenlik tazminatının verilmesi çalışanlar tarafından defalarca dile getirilmesine rağmen dikkate alınmamıştır.  An itibari ile kurum personeli ortalama 11 bin 300 TL maaş ile çalışmaya mahkum edilmiştir.  Günümüz şartlarında SGK çalışanlarına reva görülen bu ücret insanı şartlarda yaşam koşulu sağlamaktan uzaktır. Yıllarca SGK çalışanlarının talepleri görmezden gelinmiş ve özlük hakları iyileştirilmesine dahi hiç bir düzenleme yapılmamıştır. Bu maaş adaletsizliği ve duyarsızlık kamu çalışanları için artık dayanılmaz bir hal almıştır.  SGK Edirne İl Müdürlüğü çalışanları olarak bu durumu protesto ediyor ve iş bırakıyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side