25 Şubat 2024
11.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE‘ŞİDDETSİZ ADIMLAR YÜRÜYÜŞÜ’ DÜZENLENDİ

‘ŞİDDETSİZ ADIMLAR YÜRÜYÜŞÜ’ DÜZENLENDİ

-

Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Saraçlar Caddesi’nde ‘Şiddetsiz Adımlar Yürüyüşü’ etkinliği düzenlendi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu destekleriyle, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte, STK temsilcileri ve çok sayıda kadın ellerindeki turuncu balonları gökyüzüne bıraktı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu destekleriyle, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından ‘şiddetsiz adımlar yürüyüşü’ gerçekleştirildi. 25 Kasım Stadyumu önünde toplanan kadınlar, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Şiddet insanlık suçudur”, “Yaşasın eşit toplum” yazılı dövizlerle ve ellerindeki turuncu balonlarla Atatürk Anıtı’na yürüdü.

AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Elif Yardımcı, Avrupa Birliği’nin, Türkiye’deki kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi konusunda topluma yardım etmeye devam etmeyi amaçladığını kaydetti.

Yardımcı, “Cinsiyet eşitliği yalnızca temel bir insan hakkı değil. Aynı zamanda barışçıl, müreffeh ve sürdürülebilir bir dünya için gerekli bir temeldir. AB Türkiye’de kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi konusunda topluma yardım etmeye devam etmeye ve Türkiye’nin hali hazırda elde ettiği kazanımları korumasına yardımcı olmayı amaçlıyor. 3. Küresel Toplumsal Cinsiyet Eylem Planımız, Türkiye dahil dünya genelinde dış ilişkilerimizde ve politikalarımızda toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesine yönelik bir yol haritası görevi görüyor. 2025 yılına kadar finansal işbirliği projelerimizde cinsiyet ile ilgili yönleri entegre etmeyi taahhüt ediyoruz.” diye konuştu.

2014-2023 bütçe döneminde AB’den sağlanan desteğin toplam tutarının yaklaşık 43 milyon Euro olduğunu ifade eden Yardımcı, devam eden desteğin tutarının da yaklaşık 16 milyon Euro olduğunu söyledi.

Daha sonra kadınlar ellerindeki turuncu balonları gökyüzüne bıraktı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side