21 Mart 2023
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE“SÖĞÜTLÜĞE MİLLET BAHÇESİ KARARINDAN VAZGEÇİN”

“SÖĞÜTLÜĞE MİLLET BAHÇESİ KARARINDAN VAZGEÇİN”

-

Edirne’de Söğütlük Doğal Kalsın Platformu öncülüğünde çeşitli sivil toplum kuruluşları, Söğütlüğe Millet Bahçesi yapılması kararından vazgeçilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na dilekçe verdi. Söğütlük Doğal Kalsın Platformu adına açıklama yapan Ziya Gökerküçük, “Umarız ilgili birimler yetkilerini kullanarak Söğütlük’teki Millet Bahçesi kararından vazgeçer” dedi.

Edirne’de bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Söğütlük Kent Ormanı olarak bilinen İzzet Arseven mesire alanına yapılması planlanan millet bahçesi projesinden vazgeçilmesi için, Tarım ve Orman Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na çeşitli soruların yer aldığı dilekçe verdi. Verilen dilekçede millet bahçesi yapımına dair ihale kararının ne zaman alındığı, proje plan ve izinlerinin ne zaman bitirildiği, ne kadar yeşil alanın tahrip edileceği, ÇED ve SED sürecinden neden kaçınıldığı gibi sorular yer aldı.

Söğütlük Doğal Kalsın Platformu adına basın açıklaması yapan Ziya Gökerküçük, Söğütlüğe Millet Bahçesi yapılması kararından vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha yineledi.

Gökerküçük, “Orası biliyorsunuz ormanın içinde, ormana ait. ‘Orman biz orayı vermeyiz’ diyorsa nasıl yapacaksınız işinizi? Ağaç kesilmesi gerekiyor. Bakım için değil. Bunun için kesilmesi gereken ağaçlar ne kadardır? Bunları Orman Müdürlüğü’nden istiyoruz. Taşkın ormanı burası. Taşkın ormanı Türkiye’de bir tane var. O da burası. Buna rağmen neler yapacaksınız? Sorularımızdan birisi de bu. Bütün bunlardan sonra verdiğimiz dilekçelerden sonra yazılı bir görüş var mı, belge, bilgi var mı? Bunların tarafımıza iletilmesini istiyoruz. Bu da 83 milyon insanın doğal hakkıdır. Devletin veya herhangi bir şirketin yaptığı tüm işlerden bizim bilgi sahibi olmamız gerekir. Bilgi edinme kanununa göre biz bu dilekçeyi veriyoruz. Umarız tez zamanda sonuçlar gelir. Ve de ilgili birimler, ilgili yetkilerini kullanarak Söğütlük’teki Millet Bahçesi kararından vazgeçer” dedi.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Millet bahçesinin başka bir yere yapılması gerektiğini söyledi.

Tanrıkulu, “Bizim için çok önemli bir yer. Edirne’de yaşayan Edirne’deki halkımızın gerçekten çok kıymet verdiği bir yer. Biz bunu ilk duyduğumuz zaman da söyledik. Edirne’nin gerçekten yapılabilecek birçok çorak yeri var. Ağaçsız yeri var. Bu konuda belediye olarak çalışıyoruz. Sivil toplum örgütleri olarak çalışıyoruz. Hatıra ormanları yapıyoruz. Ama eğer bir bahçe yapılacaksa, buralarda yapılabilir. Biz hatta örnek yerler de gösterdik. Çok acayip şeyler oluyor. Bakın orman kanununa göre veya birinci derece tarihi SİT koruma alanına göre orada hiçbir şey yapamazlar. Niçin kendi kanunlarımıza, kurallarımıza uymuyoruz. Onun dışında çok traji-komik bir şey var. Bu şeyi alan firma sosyal medya hesabından yayınladı. Gösterdiği görsel başkan bir ildeki millet bahçesi. Edirne veya Türkiye’nin hiçbir yeri bu kadar lakayit olmayı kaldırmıyor. Kaldıramıyor. Olmamalı” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Edirne Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz da konunun takipçisi olduklarını kaydetti.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi