11 Ağustos 2022
21 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESON YAĞIŞLAR, ÜRETİCİLERE UMUT OLDU

SON YAĞIŞLAR, ÜRETİCİLERE UMUT OLDU

-

Edirne’de son günlerde etkili olan sağanak yağışlar, üreticileri sevindirdi.

Türkiye’de ayçiçeği üretiminin önemli merkezlerinden biri olan Edirne’de son günlerde etkili olan sağanak yağışlar, verimde beklentiyi artırdı. Yurt genelinde son aylarda belli aralıklarla etkisini sürdüren yağışlar, bazı bölgelerde hayatı olumsuz etkilerken; çiftçiye ise umut oldu.

Karaağaçlı çiftçi Cem Pakarda, ayçiçeği ve mısır ağırlıklı ekimler yaptıklarını, son zamanlarda etkili olan yağışların bereketli geldiğini ve verimi yükselteceğini belirtti.

Cem Pakarda, “Arpa ve buğday dönmeye başladı artık onların orak zamanı geliyor. Yağmur bize bereketli geldi. Dün Tayakadın köyünde etkili olan doluda tarlaları hasar gören arkadaşlara geçmiş olsun. Yağmur berekettir. Kışın kurak geçti bu zamanda bu yağmurların düşmesi iyi oldu. Yağmurdan sonra çok fazla güneş olmaması da iyi oldu çünkü o da hastalık yapıyor. Herkes sırt pompalarını takıp ilaç atmak zorunda kalıyordu ondan da kurtuldular.
Yağmur verimi yükseltecektir. Bizim buralarda sulama yapılıyor ama Balkan taraflarında su olmayan yerlerdeki gündöndülere harika geldi” dedi.

Tarla işçisi Sevim Sefertaş ise, yağmurların toprağı yumuşattığını söyledi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi