20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESTK’LARDAN ONLİNE EĞİTİM TEPKİSİ!

STK’LARDAN ONLİNE EĞİTİM TEPKİSİ!

-

Edirne’de bir araya gelen çok sayıda sivil toplum örgütü, üniversitelerin online eğitime geçmesini içeren kararı protesto etti. Topluluk adına basın açıklamasını yapan Firdevs Selvili, “Sadece barınma ihtiyacı nedeniyle üniversiteler online olamaz. Devlet kurumları, kamu yöneticileri bu sorunu çok daha gerçekçi bir çözümle ortadan kaldırabilir. Depremzedelere barınma bahanesiyle, gençlerimizin toplumsal yaşamında sosyal fay hatları yaratmamalıyız.” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından üniversitelerde online eğitim uygulamasına geçildiği açıklanmıştı. Edirne Kent Konseyi’nin çağrısıyla bugün Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi önünde bir araya gelen çok sayıda sivil toplum örgütü, söz konusu kararı protesto etti. Topluluk adına basın açıklamasını yapan Firdevs Selvili, Yüksek Öğretim Kurumu’nun kararı geri çekmesini ve üniversitelerin açılmasını talep ettiklerini söyledi.


Selvili tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Bizler, bu kentin sivil toplum bileşenleri olarak olağanüstü bir dönemden geçtiğimizin farkındayız ve samimi bir dayanışmayla bu zorlu sürecin üstesinden gelinebileceğini biliyoruz. Ancak, yetkililerin ve merkezi yönetimin de, sorunlara çözüm odaklı yaklaşması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle, Yüksek Öğretim Kurulu’nun alınan bir karardan acilen dönmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. En çok ihtiyacımız olan dönemde üniversitelerin eğitim-öğretime online devam etmesi son derece yanlış bir karardır ve hiç vakit kaybedilmeden bu karardan vazgeçilmelidir.

Pandemi döneminde edinilen tecrübe göstermiştir ki; online eğitim, hem şekil hem de esas açısından büyük tahribatlara yol açmıştır. Gerek olanaklar ve olanaksızlıklar, gerekse öğrencilerin motivasyonu ve donanım göz önünde bulundurulduğunda ne kadar olumsuz sonuçları olduğu görülmüştür. Depremzedelerin barınma ihtiyacı gerekçesiyle ve ne yazık ki bazı yerlerde, öğrencilerin eşyaları poşetlenip kapı önüne konarak, KYK yurtlarının boşaltılması, her şeyi yapmaya gücü yeten bir iktidarın, sosyal tesisler, misafirhaneler, oteller, yazlıklar ve boş duran evler yerine, üniversite öğrencilerinin yurtlarından yararlanmak istemesi anlaşılır bir durum değildir.  

Sadece barınma ihtiyacı nedeniyle Üniversiteler online olamaz. Devlet kurumları, kamu yöneticileri bu sorunu çok daha gerçekçi bir çözümle ortadan kaldırabilir. Ancak, yüz yüze eğitim-öğretim olmadan donanımlı ve nitelikli öğrenci yetiştirmek mümkün değildir. Özellikle uygulama gerektiren, atölye ve laboratuarı önceleyen alanlarda online eğitimin açtığı gedikler hepimizin deneyimlediği sorunlar olmuştur. Çok yakın zamandaki pandemi döneminde edinilmiş böylesi bir tecrübe varken, bir dönem daha gençleri ve akademisyenleri aynı sorunla baş başa bırakmak akademiye vurulmuş büyük bir darbe olacaktır. Depremzedelere barınma bahanesiyle, gençlerimizin toplumsal yaşamında sosyal fay hatları yaratmamalıyız. Üniversite bir kültür adacığıdır. Sadece, meslek edinilen, bilgiyle donanılan bir kurum değil aynı zamanda hayata, insana dair birbirimizi beslediğimiz, geleceği inşa eden bir kültür adacığı. Gelecek için gençlerden umutlanacaksak eğer, önce onları umutlandıracak adımlar atmalıyız. Biz, bu kentin sivil bileşenleri olarak bu konuda üstümüze düşeni yapmaya, dayanışmayı büyütmeye hazırız. Tüm yetkililerin de taşın altına ellerini koymalarını bekliyoruz. YÖK kararı geri çeksin! Üniversiteler açılsın.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side