20 Mayıs 2024
21.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESÜLECİK KÖYLÜLERİ KURT NÖBETİ TUTMAYA BAŞLADI

SÜLECİK KÖYLÜLERİ KURT NÖBETİ TUTMAYA BAŞLADI

-


Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Sülecik köyünde aç kalan kurtların köylere inip onlarca hayvanı telef etmesi üzerine harekete geçen köylüler, kurt nöbeti tutmaya başladı.

Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Sülecik Köyü başta olmak üzere civar köylerdeki koyun sürülerine de kurt saldırıları arttı. Son 5 ay içinde Sülecik Köyündeki koyun sürülerine saldıran kurtlar, onlarca koyunu telef etti.

Hayvanlarını kaybeden ve kurtların yeniden saldırmasından endişe duyan sürü sahipleri ise çareyi “kurt nöbeti” tutmakta buldu.

Köye inen iki kurdun hızlıca hareket ettikleri anlar ise saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.

Gün geçtikçe tedirgin olduklarını belirten köylüler, güvenlik tedbiri çağrısında bulundu.

Sülecik Köyü Muhtarı Cengiz Çakır da, kurt saldırılarında artış yaşandığına değindi. Gruplar halinde köye inen kurtların çevre köylerde de saldırılar gerçekleştirdiğini ve halkın endişelerinin gün geçtikçe arttığını belirten muhtar Çakır, güvenlik tedbiri çağrısında bulundu.

Sürülerine saldıran kurtlara engel olmak için elinde av tüfeğiyle her akşam sabaha kadar nöbet tutan Bülent Erkal Çakır, uykularının kaçtığını söyledi. Kurt saldırıları sonucu bugüne kadar 30’dan fazla küçükbaş hayvanının telef olduğuna dikkat çeken Çakır, çareyi av tüfeğiyle nöbet tutmakta bulduğunu ifade etti.

Kurdu gördüğü zaman havaya ateş açtığını söyleyen Çakır, buradaki amacının zarar vermek değil uzaklaştırmak olduğunun altını çizdi. Çakır, çevre köylerde de kurt saldırılarının arttığına dikkat çekerek, yetkililere yardım çağrısında bulundu.

Sülecik Köyü vatandaşlarından Ali Demir ise, aç kalan kurtların köydeki hayvanlara saldırarak karınlarını doyurmaya çalıştığını anlattı. Köy halkının nöbetleşe “kurt nöbeti” tutmaya başladığını söyleyen Demir, mağduriyet yaşadıklarını ifade etti.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side