17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESULTAN 2. BAYEZİD KÜLLİYESİ ZİYARETÇİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

SULTAN 2. BAYEZİD KÜLLİYESİ ZİYARETÇİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

-

Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken mekanlardan biri haline geldi.

Osmanlı İmparatorluğu’na yüzyıla yakın payitahtlık yapmış Edirne’de bulunan Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken mekânlardan biri haline geldi. Osmanlı İmparatorluğu darüşşifasını günümüzde yaşatan Sağlık Müzesi’nin, bu yönüyle de tek olması ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Sağlık Müzesi’nde darüşşifanın aslına uygun şekilde mankenlerle canlandırılması nedeniyle ziyaretçiler adeta tarihe tanıklık ediyor.

Trakya Üniversitesi Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü Öğretim Görevlisi Ruhi Pehlivancık, 2023’ün ilk 3 ayında yaklaşık 25 bin ziyaretçi ağırladıklarını ifade etti.
Pehlivancık, “Külliyemiz Darüşşifası, medresesi, tabhaneleri, imareti ve misafirhanesiyle bütüncül bir külliye konseptine sahip. Darüşşifanın da içinde bulunduğu ve burada çalışacak hekimlerin hemen yan tarafındaki medresede yetiştirildiği, çalışan personelin yemek yiyebileceği imaretin olduğu hasta yakınlarının gelip kalabileceği misafirhanelerin olduğu bir kompleks, külliye buraya dizayn edilmiştir. Dolayısıyla 4 duvar içerisinde ana hizmetleri şifaya odaklanması, bu açıdan tek örnektir. Kıyasla daha önceki darüşşifalara baktığımızda genelde kare, dikdörtgen yapılar karşımıza çıkıyorken, burada artık poliklinik ve yataklı hastane kısmının birbirinden ayrıldığı yepyeni bir mimari model karşımıza çıkıyor. Birçok ziyaretçi ülkemizden ve yurt dışından bizi ziyaret etmeye devam ediyor. Edirne İslami yapıları ve kültürel yapılanıyla zengin bir kenttir. Ayrıca burada ihtiyaç sahiplerine ve gelen ziyaretçilere yemek veren bir imaretimiz, mutfağımız var. Hem bu imaret geleneğini yaşatmak istiyoruz hem de yardımlaşma ve hoşgörüyü devam ettirmek istiyoruz. Burada sadece müzecilik faaliyetleri değil, müzede yıllardır yaptığımız birçok etkinlik ile gelen ziyaretçilerimize kendi kültürümüzü medeniyetimizi bu şekilde aktarmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

İstanbul’dan gelerek Sağlık Müzesi’ni gezen Okan Kılıç, külliyeyi ziyaret etmeleri konusunda vatandaşlara tavsiyede bulundu.
Okan Kılıç, “Osmanlı İmparatorluğu için çok önemli bir yer. Eşimle oğlumla buraları çok merak ediyorduk. Selimiye Camii ve Üç Şerefeli Camii’ni gezdik. Oğlum da tıp fakültesi öğrencisi olduğu için özelikle şifahaneyi çok merak ediyordu. Gezip gördük, çok güzel bir tarihi burada yaşadık. Tarihimizle ilgili bilgiler çok öğretici ve eğitici olduğundan dolayı bütün insanların bu şekilde ülkemizdeki tarihi yerleri görüp kültürümüzü öğrenmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side