22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE‘TALAT PAŞA’NIN EDİRNE’YE HEYKELİ DİKİLMELİ’

‘TALAT PAŞA’NIN EDİRNE’YE HEYKELİ DİKİLMELİ’

-

Osmanlı Sadrazamı Talat Paşa, Türk Ocakları Edirne Şubesi tarafından anıldı. Edirne’de doğduğu evin bulunduğu alanda açıklama yapan Türk Ocakları Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Bulut, Edirnelilerin Talat Paşa’ya vefa göstermesi gerektiğin söyledi. Bulut, Talat Paşa’nın doğduğu evin yerinde şu anda bir düğün salonu bulunduğunu söyleyerek, yakınındaki caddeye heykelinin dikilmesini önerdi.

Osmanlı Sadrazamı, devlet adamı Talat Paşa, Türk Ocakları Edirne Şubesi tarafından Edirne’de doğduğu evin yakınında anıldı. Ayşekadın semtinde bulunan Defterdar Cami ve medresesinin bitişiğindeki evde dünyaya gelen Talat Paşa, 15 Mart 1921 tarihinde Almanya’da bir Ermeni tarafından katledildi.
Vefatının 101. Yılında Türk Ocakları Edirne Şube Başkanı Yakup Öz, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Bulut, Cengiz Gültekin, Dr. Özdemir Akbal, Hüseyin Ülker, Türk Ocakları Edirne Şubesi Üyesi Prof. Dr. Esat Çam ile birlikte, Talat Paşa’nın doğdu evin yakınında basın açıklaması yaptı. Öz, Talat Paşa’nın Osmanlı Hürriyet Cemiyeti’nin kurucu lideri ve İttihat ve Terakki kurucularının önde gelen liderlerinden olan bir devlet adamı olduğunu söyledi.
Öz, “1908 ihtilalinin hazırlanmasında önemli rol oynayan Talat Paşa, 1908-1918 yılları arasında Osmanlı devlet siyasetine yön veren en önemli aktörlerden biridir. Talat Paşa bundan147 yıl evvel 1875 yılı Ağustosun 5. Günü sabaha karşı Edirne’de Defterdar Cami ve Medresesine bitişik olan kendi evlerinde doğmuştur” dedi.

Türk Ocakları Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Bulut, Edirneli Talat Paşa’nın gerçek bir vatansever olduğunu söyledi.

Bulut, Talat Paşa’nın Edirneli olduğunu belirterek, “Edirnelilerin Talat Paşasına vefasını göstermesinin zamanı geldi” dedi. Bulut, Talat Paşa’nın doğru evin yakınına bir heykelinin ya da büstün konulmasını önerdi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side