24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETARİHİ VE KÜLTÜREL GEÇMİŞE IŞIK TUTUYORLAR

TARİHİ VE KÜLTÜREL GEÇMİŞE IŞIK TUTUYORLAR

-

Edirne Olgunlaşma Enstitüsü tarafından açılan atölyelerde üretim yapan el sanatları öğretmenleri, kentin tarihi ve kültürel geçmişine ışık tutmaya devam ediyor.


Edirne Olgunlaşma Enstitüsü tarafından açılan atölyelerde, Edirne’nin tarihi ve kültürel geçmişine ışık tutmak adına birbirinden değerli ürünler oluşturuluyor. Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Elif Cevher, başta Edirnekari, çini ve seramik olmak üzere toplam 9 atölyede üretim yaptıklarını ifade etti.

Cevher, “Atölye çalışmalarımız Şubat ayında başlamıştı. Öğretmen arkadaşlarımız burada kendi üretimlerinde çok işler yaptılar. Bu ürünlere istinaden Selimiye Cami’nin arakasında Haziran ayında satış mağazamız açıldı. Bugün itibariyle öğretmenlerimiz tatile çıkacaklar. Eylül ayında artık başvurularımızı açacağız. Tekrardan sınavla öğretmenlerimizin başvurusunu alacağız. Devecihan Kültür Merkezi’nde aktif haldeyiz, buradaki atölyeleri kullanıyoruz. Burada 9 tane atölyemiz mevcuttur. Bunlar Edirnekari, çini, seramik, görsel sanatlar, koza, deri ve saraciye gibi atölyelerimiz mevcuttur. Edirne’nin tarihi ve kültürel geçmişine aslında biz burada ışık tutmaya çalışıyoruz. Geçmişten geleceğe bir köprü olarak da adlandırabiliriz.” dedi.Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side