20 Mayıs 2024
21.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETASARRUF PAKETİ’NE SERT TEPKİ GÖSTERDİLER!

TASARRUF PAKETİ’NE SERT TEPKİ GÖSTERDİLER!

-

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan Kamu Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ne tepki gösteren Büro Emekçileri Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Sarı, “Söz konusu paket, ekonomik krizin bedelinin emekçilere ve yoksul halka fatura eden bir saldırı paketidir.” dedi.


Büro Emekçileri Sendikası Edirne Şubesi tarafından Kamu Tasarruf ve Verimlilik Paketi hakkında basın açıklaması düzenlendi. Edirne Vergi Dairesi önünde bir araya gelen şube üyeleri, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan pakete tepki gösterdi. Açıklamayı okuyan Şube Başkanı Emre Sarı, ekonomik krizin bedelinin yoksul halka fatura edildiğini ifade etti.


Sarı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Kamunun tasfiyesine hayır! Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz! İktidarları boyunca uyguladıkları ekonomi politikalarıyla sebebi oldukları ekonomik krizin faturasını; başta biz kamu emekçileri, kamu emeklileri ve toplumun dar gelirlilerine fatura etmek üzere bir kez daha kamuda tasarruf adı altında kırıntı halinde kalan kazanımlarımıza el koymak için, ise yarayacağına kendilerinin bile inanmadığı 2028 yılında yapılacak genel seçimlere ayarlı bir ekonomik program açıklayarak, dillerinin altındaki baklayı çıkardılar.

Hazine ve Maliye Bakan Mehmet Şimşek’in açıklamak için seçimlerin geçmesini beklediği sözde ‘kamu tasarruf ve verimlilik paketi’ ekonomik krizin bedelinin emekçilere ve yoksul halka fatura eden bir saldırı paketidir.

İktidarın açıkladığı sözde ekonomik tasarruf paketiyle; bir yandan emekçilerin kazanılmış hakları gasp edilmek istenirken öte yandan halkın nitelikli, parasız kamusal hizmet alma hakkının tasfiyesi planlanmaktadır.

Kamuda tasarrufu verimlilik ile sağlayacağız şiarıyla; uzaktan, esnek çalışma biçimlerini geliştirilerek yol, yemek, personel servisi, izin, fazla mesai ücreti, ikramiye gibi kamu emekçilerinin kazanılmış haklarının tasarruf adı altında gasp edilmesi, kamu emekçileri ücretlerinin performansa göre belirlenerek ücret artışlarının baskılanması, taban maaşın düşük tutulması, 3 yıl boyunca kamuya personel alımını emekli olanlarla sınırlayarak var olan personelin iş yükünü artırmak, performans, kota, angarya vb. uygulamaları yaygınlaştırma,

Kamu hizmeti yürütülmesinde zorunlu olan temizlik, bakim vb. yardımcı hizmet ve teknik destek personeli istihdamının durdurulması, zaten yetersiz olan kamu yatırımlarını daha da azaltarak, ihtiyaç olan okul, hastane vb. kamu binalarının yapılmasının, mevcut olanlarının iyileştirmesinin durdurulması; var olan kamu sosyal tesisleri ve lojmanların satılması, kamuda güvenceli istihdam yerine güvencesiz istihdamın geliştirilmesi ve kamusal sosyal güvenliğin tasfiyesi amaçlanmaktadır.


İktidarı uyarıyoruz! Kamu hizmetinden tasarruf edilmez. Eğitimden, sağlıktan, sosyal güvenlikten tasarruf edilmez. Halkın kamusal hizmet alma hakki engellenemez. Uyguladığınız ekonomi politikalarıyla kamu özel iş birliği projeleri adi altında yaptırdığınız döviz garantili yol, köprü; hasta garantili hastanene; yolcu garantili hava limanı gibi işler sonucunda zengin ettiklerinizden; kur korumalı mevduat tasarrufu ile köşeyi dönenlerden tasarruf yapın, biz emekçilerden, emeklilerden ve yoksul halktan değil.

Tüm Kamu Emekçilerine ve Emeklilerine Çağrımızdır: kazanılmış haklarımızı savunmak, kamunun tasfiyesine dur demek için, esnek kuralsız çalışmaya karşı, iş güvencemize, geleceğimize sahip çıkmak için, krizin bedelini uygulanan ekonomik politikalar sonucunda zengin edilenlerin ödemesi için,

Aşağıdaki taleplerimizle işyerlerinde ortak mücadeleyi örelim, kazanılmış haklarımızı birlikte savunalım.

Yoksulluk sinirin üzerinde insan onuruna yaraşacak bir ücret,

Seyyanen verilen zam dahil bütün ek ödemelerin temel ücrete yansıtılması,

3600 ek göstergenin bütün emekçilere verilmesi ve adil bir ek gösterge sistemi

Yüksek gelir grupları için servet vergisi getirilmesini, yoksulluk sınırındaki ücretlerden alınan gelir vergisi oranının yüzde 10’a indirilmesini, hane halkının kullandığı tüketim ve hizmetlerde dolaylı vergilerin sıfıra indirilmesi,

Mülakatın kaldırılması kamuda liyakatin tesis edilmesi

Grevli toplu iş sözleşmesini içeren gerçek bir sendika yasası için İnsanca bir yasamı direne direne kazanacağız!”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side