24 Haziran 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETAVA CİĞERİN PÜF NOKTALARINI ÖĞRENDİLER

TAVA CİĞERİN PÜF NOKTALARINI ÖĞRENDİLER

-

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde aşçılık programı öğrencilerine tava ciğerin hazırlanmasından pişirmesine kadar her aşaması hakkında eğitim verildi. Edirne’nin Turizm Elçisi merhum Bahri Dinar’ın işletmesinde gerçekleştirilen etkinlikte, işin püf noktaları tava ciğer ustaları tarafından öğrencilere anlatıldı.

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında aşçılık programı öğrencilerine yönelik atölyeler düzenlenmeye devam ediyor. Bu doğrultuda; Edirne’nin Turizm Elçisi merhum Bahri Dinar’ın işletmesinde bugün tava ciğer atölyesi düzenlendi. Tava ciğer ustaları tarafından Trakya Üniversitesi Arda Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencilerine tava ciğerin kesiminden pişirilmesine kadar her aşaması anlatıldı. Öğrenciler de, ustalardan öğrendikleri bilgiler çerçevesinde hazırladıkları ciğerleri kızgın yağda pişirerek arkadaşlarına ikram etti.

Atölye çalışmasıyla öğrencilere tava ciğerin inceliklerini öğretmeye çalıştıklarını söyleyen Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Uğurcan İmrak, tava ciğer ustalarının uzun bir çıraklık sürecinin ardından yetiştiğini anlattı.
İmrak, “Cumhurbaşkanlığının himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinesinde, Edirne Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası’nda öğrencilere Edirne ciğerini tanıtıyoruz. Trakya Üniversitesi Arda Meslek Yüksek Okulu’ndan gelen öğrencilerimize Edirne ciğerinin doğranışından pişirilişine kadar olan tüm aşamayı tek tek göstereceğiz, anlatacağız. Belki bu vesileyle içlerinden bir usta çıkar, bizlere usta yetişir. Esnaf olarak bunları da düşünmemiz gerekiyor. Tüm dünyaya Edirne ciğeri nasıl yapılır, ne şartlarda hazırlanır ve pişirme aşamaları nelerdir bunları göstermek istiyoruz. Çok güzel ve kapsamlı bir proje. Edirne’nin gastronomi alanında bilinmeyen birçok ürünü olduğunu, mutfağının geniş olduğunu bu programla çok daha iyi öğrendik. Meslek Yüksek Okulu müdürleri, öğretmenleri ve öğrencilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk ise, Türk Mutfağı etkinlikleri kapsamında kentin gastronomik ürünlerini tanıtmaya devam edeceklerini ifade etti.
Soytürk, ““Türk Mutfağı Haftası’na coğrafi işaretli ürünlerimizden en iyisi, en güzeli, en tanınmışı, en bilineni Edirne tava ciğeri ile devam ediyoruz. Edirne deyince akla tava ciğer geliyor. Merhum Tarihi Ciğerci Bahri Bey’in işletmesindeyiz. O’nun müzesinin bulunduğu alandayız. Trakya Üniversitesi Arda Meslek Yüksek Okulu’nun öğretmenleri ve aşçılık bölümü öğrencileriyle birlikteyiz. Gastronomi turizmi, şehrimiz ve ülkemiz için çok önemli. Türk Mutfağı Haftasıyla sahip olduğumuz gastronomik ürünlerimizi tüm dünyaya tanıtıyoruz.” şeklinde konuştu.

Öğrenciler de hafta boyunca katıldıkları eğitimlerle deneyim kazandıklarını ve çok mutlu olduklarını söylediler.

İlk kez ciğer doğradığını ve güzel bir deneyim olduğunu söyleyen Öğrencilerden Asiye Cengiz, Edirne’ye gezi amaçlı geldiğinde tava ciğerin tadına baktığını ve gelen herkesin ilk önce kentin meşhur lezzeti tava ciğer yediğini belirtti. İlk defa eğitimli bir şekilde ciğer doğradığını söyleyen öğrencilerden Miyasi Kazan, güzel bir deneyim olduğunu ve gelecekte kendine bu sektörde bir işletme açmayı hedeflediğini belirtti.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side