1 Aralık 2023
12.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETERCAN: ALEVİ-SÜNNİ KARDEŞTİR, AYRIM YAPAN KALLEŞTİR!

TERCAN: ALEVİ-SÜNNİ KARDEŞTİR, AYRIM YAPAN KALLEŞTİR!

-

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, Muharrem ayı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, “Birileri, Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için düğmeye basmış olup, ülkemizde kaos ortamı yaratmak ve kardeşi kardeşe düşürmek için her türlü bizans oyunu oynuyor. MHP ve Ülkücü camia olarak bu bölücülere fırsat vermeyeceğiz. Çünkü; Alevi-Sünni özbeöz kardeştir, ayrım yapan kalleştir.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, Muharrem ayı nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı. Tercan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Türkiye’de Alevi-Sünni kavgası çıkarmaya çalışmak emperyalizm laboratuvarlarının yıllardır en gözde planları arasındadır. 1980 öncesi Alevi-Sünni kavgası çıkarmak için kanlı tezgahları defalarca denediler. 1990 sonrası da bu plandan asla vazgeçmediklerini gösterdiler. Alevi vatandaşlarımızın kapısına kırmızı boyayla çarpı işareti çizmek, cemevlerine çeşitli aralıklarla saldırılar düzenlemek güncelliğini hiç kaybetmedi. Emperyalizm odakları ve içimizdeki uşakları bu planı hep ellerinin altında tutuyor.
Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için, birileri düğmeye basmış olup, ülkemizde kaos ortamı yaratmak ve kardeşi kardeşe düşürmek ve kırdırmak için her türlü bizans oyunu oynuyorlar. MHP ve Ülkücü camia olarak bu bölücülere fırsat vermeyeceğiz. Çünkü; Alevi-Sünni özbeöz kardeştir, ayrım yapan kalleştir…
Aleviler; bu mübarek coğrafya’da içinde yaşattıkları, Vatan ve Memleket sevgisi ile yoğrulmuş, Türk’ün örf ve adetini özümsemiş, İslam’ı kendi kültür ve değerleriyle güzelleştirerek inancımızın zenginleşmesine neden olmuşlardır.
Tarihin hiçbir döneminde Milletine ve Devleti’ne asla ihanet, delalet etmeden ve husumet beslemeden etle tırnak olmayı bilmişlerdir.
Alevi Kardeşlerimiz ve dostlarımız hakkında, art niyetli ve önyargılı itibarsızlaştırma düşünceleri ve çirkin politikalara meze edilmek istenmeleri bu ülkeye yapılacak en büyük kötülük olarak görmekteyim.
Hepimiz insan sevgisine önem veren.. dini, insancı, yaşantısı, kültürü neyse saygı duyar, her kesime kapılarını açan ve kucaklayan duygu ve düşünceye sahibiz…
Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle, Lazıyla, Çerkezi ile bütünleşmiş, bağrına basmış ve her kesimi bir bütün olarak kabul etmiş bir yapıya sahibiz.
Çünkü; Alevi kardeşlerimiz bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olup, bu Ülke için çok bedeller ödeyen asil ruhlu, erdemli ve vatan severlerdir…
Alevi de bizim Sünni de bizimdir! Cami de bizim Cemevi de bizimdir. Ayrımcılık yapanlar asırlar geçse de Yezid’in safından hala ve henüz çıkmayanlardır.
Türk milleti dün olduğu gibi, bugünlerde de aynı feraseti, aynı hassasiyeti göstererek tüm bu emperyalist oyunları bozmalıdır. Bir ülkede iç karışıklığın olması o ülkenin dış müdahalelerle daha açık hale geldiği gerçeği örnekleriyle ortadadır. Irak, Suriye, Libya, Mısır, Tunus, Afganistan ve daha birçok ülke her yönüyle bunun örneği durumundadır.
MHP olarak; Cem Evimizi ve Canlarımızı ziyaret ettik. Ziyaretimiz esnasında bize göstermiş oldukları ilgiye, alakaya, misafirperverliklerine ve ikramlarına çok teşekkür ediyoruz.
Muharrem Ayı’nın Milletimize, İslam Alemine, Türk dünyasına; sağlık, huzur, mutluluk, bereket, barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik getirmesini; tutulan oruçların ve yapılan ibadetlerin Allah katında kabul olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side