20 Mayıs 2024
14.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETES-İŞ GENEL BAŞKANI KABALOĞLU: ENERJİ ÖZELLEŞTİRMELERİ FAYDA GETİRMEZ

TES-İŞ GENEL BAŞKANI KABALOĞLU: ENERJİ ÖZELLEŞTİRMELERİ FAYDA GETİRMEZ

-

Enerji sektöründeki özelleştirme politikalarından dolayı ücretlerin istenilen düzeyde olmadığını belirten Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu, “Biz stratejik bir iş kolunda olmamıza rağmen maalesef istediğimiz değeri bulmuş değiliz. Türkiye’de enerji politikalarının tek elden yönetilmesi lazım. Enerji özelleştirmeleri ne devletimize, ne milletimize hiçbir fayda getirmemiştir.” ifadelerini kullandı.  

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Edirne’ye geldi. Sendikanın Edirne’deki üyeleriyle yapacağı toplantı öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Genel Başkan Kabaloğlu, enerji sektöründe yaşanan sorunlar ve deprem bölgesindeki izlenimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kabaloğlu, “Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sendikaya üye 12 bine yakın çalışanımız deprem bölgesinde yardım amaçlı bulundu. Toplam 11 bin üyemizin de etkilendiği deprem bölgesinde gerçekten dolaştığımız zaman, oraları gezdiğimiz zaman tek tek çok dramatik şeylerle karşı karşıya kaldık. Tabii orada madenciler de var, sağlıkçılar da var ama biz maalesef hem stratejik hem görevi bırakma diye bir şeyin olmayacağı bir iş kolundayız. Ama gelin görün ki son dönemlerde özelleştirmelerden dolayı ücret politikaları maalesef istediğimiz şekilde gitmiyor. Trakya’da elektrik dağıtım şirketimiz var. Burada da TREDAŞ’ın durumunu biliyoruz. Zor şartlardan geçerek arkadaşlarımız örgütlendi ve yine de istediğimiz noktada değiliz ücretler konusunda ama işe geldiği zaman en başta yine enerji işçileri koşuyorlar. Biz stratejik bir iş yerinde olmamıza rağmen. Maalesef istediğimiz değeri bulmuş değiliz.” dedi.

Kabaloğlu, Türkiye’de enerji konusunda sıkıntılar yaşandığını da ifade etti.
Kabaoğlu, “Türkiye’nin enerji konusunda çok büyük sıkıntıları var. Bir örnek vereyim; Şimdi Avrupa’da bizimle beraber olan, bizim iş kolumuzda olan sendikalar var. Bundan yaklaşık 3 ay önce bu sendikalardan bize yazı geldi. Yani ozon tabakasıyla ilgili, çevreyle ilgili, ‘kömür kullanmayın’ diye yazılar girdi. Bunlarla ilgili paneller yapalım, halkı aydınlatalım diye yazılar geldi, bunlar güzel. Çevremiz kirlenmesin herkes daha rahat bir yaşam sergilesin diye ama maalesef ülkemizin gerçekleri de öyle değil; ki enerji sıkıntısında Rusya, Ukrayna Savaşı’ndan sonra Avrupa da aynı duruma düştü. Bize kullanmayın dedikleri kömürleri kendileri kullanmaya başladılar. Şahsen ben de çevrenin korunmasından yanayım. Yani çevrenin sonsuz korunmasından yanayım. Ama Türkiye enerjisinin neredeyse yüzde 60’ını dışarıdan alıyor. Yani doğalgaz da üretiyor. İthal kömür de üretiyor. Ben yıllardır 35 yıldır bu sektörün içindeyim. Biz nükleer de yapıyoruz. Bundan 20 sene önce ben nükleere karşıydım ama şimdi karşı değilim. Çünkü yaşam devam ediyor. Enerji kaynaklarının elinde olmadığı zaman yani toprakların senin olması da yeterli değil. Yani bağımsızlığın olmuyor. Ekonomik bağımsızlığın olmuyor. O yüzden enerji kaynakları çok önemli.” şeklinde konuştu.   Kabaloğlu, Saros Körfezi’ne yapılan FSRU Doğalgaz Limanı’nın yeriyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.
Kabaoğlu, “Burada yeri konusunda çok fikrim yok ama muhakkak bunların incelemeleri yapılmıştır. Yoksa hemen her yere bunları yapmak çok kolay bir şey değil. Türkiye’nin Asya’dan Avrupa’ya geçiş noktası bizim ülkemiz. Bakü – Ceyhan boru hattı dahil hepsi buradan geçiyor. Yani biz stratejik bir yerdeyiz esasında. Ama baktığınız zaman enerji kaynaklarımız hala yeterli gelmeyebiliyor. O yüzden bizim yerli ve milli politikalar uygulamamız lazım. Ben enerjinin özelleştirilmesinin çok doğru olduğunu zannetmiyorum. Türkiye’de enerji politikalarının tek elden yönetilmesi lazım. Yani enerji özelleştirmeleri ne devletimize ne milletimize hiçbir fayda getirmemiştir. Ben bunu açık açık söyleyebilirim.  O yüzden burada yapılan hiçbir fayda getirmemiştir. O yüzden doğalgazla ilgili depolama alanlarını başka çare yoksa bir yere yapılması gerekiyor.  O yapılmazsa Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki düşülen darboğaza düşmemek için önlemler de almamız gerekiyordu. O yüzden ben olmaması değil, olması gerekiyorsa ülkemiz için daha doğru olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side