11 Ağustos 2022
21 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETRAKYA BİRLİK’TEN TON BAŞINA BİN 100 TL FİYAT FARKI

TRAKYA BİRLİK’TEN TON BAŞINA BİN 100 TL FİYAT FARKI

-

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, geçtiğimiz sezon ortaklar tarafından Trakya Birlik’e verilen ayçiçeği tonu başına bin 100 TL fiyat farkı ödeneceğini açıkladı.

Ayçiçeği fiyatlarındaki ani yükselişler nedeniyle önümüzdeki dönem için yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, yeni sistem hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi. Emanet alım sisteminde üreticinin Trakya Birlik’e verdiği ürünlerin bir bölümünü peşin olarak alacağını söyleyen Kırbiç, diğer bölümünün de Trakya Birlik tarafından emanet alınacağını ve böylece fiyatlar yükselse dahi üreticinin zarar etmeyeceğini ifade etti. Kırbiç ayrıca geçtiğimiz sezon ortaklar tarafından Trakya Birlik’e verilen ayçiçeği tonu başına bin 100 TL fiyat farkı vereceklerini söyleyerek, Trakya Birlik’in bu kapsamda 325 milyon TL ödeme yapacağını duyurdu.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yönetim kurulumuz önümüzdeki kampanya döneminde emanet alım sistemi üzerinde bir çalışma yapmıştır. Önümüzdeki günlerde rekolte verme tarihi başladığında bu yeni alım modeli ile ortaklarımıza proje sunacağız. Ortağımız verdiği rekoltenin bir bölümünü peşin olarak alacak diğer bir bölümünü de birliğe, kooperatiflerimize emanete teslim etmiş olacaktır. Bunun mevzuat ile ilgili bir takım şartları vardır. Ortaklarımız kooperatiflere geldiğinde ilgili personelimiz bilgilendirme yapacaktır. Bu piyasa şartlarında hem dünyada hem ülkemizde artık çiftçilerin ürünü bekletme alışkanlığı gibi bir refleks oluştu. Ortaklarımızdan bize de bu tür talep geldi. Kışın pandemi ve savaştan dolayı ani yükselişler meydana geldiğinden dolayı insanların ürününü bekletme refleksi oluştu. Biz de bunu göz önünde bulundurarak yönetim kurulumuzla bu süreç içerisinde emanet alım modeli ile ilgili ortaklarımızdan ürün alma kararı aldık. Önümüzdeki günlerde bu netleşecektir. Ben bunun ortaklarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca geçen sezon ortaklarımızın döktükleri ayçiçeği tonu başına bin 100 TL fiyat farkı vereceğiz. Bu kapsamda birliğimiz toplam 325 milyon TL ödeme yapacak.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi