21 Temmuz 2024
23.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETUNCA NEHRİ’NDE KURAKLIK ALARMI!

TUNCA NEHRİ’NDE KURAKLIK ALARMI!

-

Edirne’de etkili olan kuraklık nedeniyle Tunca Nehri’nin kuruma noktasına gelmesi, nehirden sulama yapan çeltik üreticilerini kara kara düşündürüyor.

Edirne’nin önemli su kaynaklarından Tunca Nehri, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kuruma noktasına geldi. Kum adacıkları ve sazlıklarla kaplanan nehrin debisi 2 metreküp/saniyeye kadar düştü. Türkiye’nin çeltik ihtiyacının yarısından fazlasının karşılandığı kentte nehirden sulama yapan üreticiler, kuraklık nedeniyle zor günler geçiriyor.

Vatandaşlar, çevre temizliği konusunda daha dikkatli olunması gerektiğini ifade ettiler.

Çiğdem Tezel, yaşanan kuraklıkla birlikte su yüzeyinde çok sayıda atık olduğunu ifade ederek, “Tunca Nehri’nde yaşayan canlılar kötü durumda. Tarlalarına su alacak çiftçilerde suyu kullanamıyorlar. Biz ailece gelip oturduğumuzda güzel bir manzara yok ve sürekli çöplük gibi görünüyor. Her yerde şişeler ve atıklar buluyor. Nehrin temizlenmesi ve temiz tutulması gerekiyor.” dedi.

Vatandaşlardan Asım Tezel de, Tunca Nehri’nin kuraklık nedeniyle renginin değiştiği ve nehrin için araç lastiği gibi attıkların bulunduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side