24 Haziran 2022
28.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETÜRK MUTFAĞI HAFTASI RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI

TÜRK MUTFAĞI HAFTASI RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde hazırlanan ve 21-27 Mayıs tarihleri arasında 81 ilde kutlanacak Türk Mutfağı Haftası, Edirne’de de Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilen programla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesiyle 81 ilde 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri başladı. Edirne’de de Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Halk oyunları gösterilerinin ardından konuşan Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk, yüzyıllar boyunca farklı dine ve kültüre mensup halklara ev sahipliği yapan Edirne’de sosyal ve kültürel hayatın etkilerinin mutfakta da görülmesinin mümkün olduğunu dile getirdi.
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, “Pek çok farklı toplum ve dine mensup halkın yüzyıllar boyunca bir arada yaşadığı Edirne’de, sosyal ve kültürel hayatın etkilerini mutfakta görmek mümkündür. Osmanlı’ya yaklaşık bir asır başkentlik yapan şehrimiz, aynı zamanda uzun yıllar imparatorluğun yağ, bal ve hububat deposu olarak işlev görmüştür” açıklamasında bulundu.


Soytürk’ün konuşmasının ardından Trakya Mutfak Kültürü adlı fotoğraf sergisi gezildi.

Coğrafi işaret alan ürünlerin tanıtılmasıyla devam eden programda, Geleneksel Edirne Mutfağının ürünleri canlandırıldı.

Daha sonra, Edirne’nin coğrafi işaretli beyaz peyniri ve simidi vatandaşlara ikram edildi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi