1 Haziran 2023
17.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETÜRSAB TRAKYA BTK’DAN PRİZREN’E İNFO GEZİSİ

TÜRSAB TRAKYA BTK’DAN PRİZREN’E İNFO GEZİSİ

-

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Trakya Bölge Temsil Kurulu tarafından Prizren Kosova info gezisi düzenlendi. Prizren Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen gezi programı kapsamında; Trakya bölgesinde faaliyet gösteren acentacılar, Prizren şehrindeki tarihi ve turistik bölgeleri ziyaret ederek, bilgi sahibi oldu. Prizren’in turizm açısından oldukça zengin bir kent olduğunu belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Trakya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Egemen Aydın, “Gerçekleştirilen programın ardından Prizren şehrinin meslektaşlarımız tarafından daha fazla tercih edileceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Trakya Bölge Temsil Kurulu tarafından Kosova’nın Prizren şehrine info gezisi düzenlendi. Trakya Bölgesindeki 30 acenta sahibinin katılımıyla Prizren Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen program; Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Trakya Bölge Temsil Kurulu Yönetim Kurulu Üyelerinin, Prizren Belediye Başkanı Shakir Totaj’ı makamında ziyaret etmesiyle başladı.
Sonrasında Prizren Belediyesi Meclis Salonu’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Prizren Belediye Başkanı Shakir Totaj, Prizren Belediyesi olarak turizm konusundaki her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

TÜRSAB Trakya BTK Başkanı Egemen Aydın da, ev sahipliği için Prizren Belediyesi’ne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Prizren Belediye Başkan Yardımcısı Levent Bush, Kosova ve Prizren hakkında katılımcılara sunum yaptıktan sonra bilgilendirme toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından Konya Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Prizren şehrinde faaliyet gösteren meslek edindirme kursu ziyaret edildi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alındı. İlk gün programı B2B görüşmeleri ve Türkiye Cumhuriyeti Prizren Konsolosluğunun ziyaret edilmesinin ardından son buldu.

İkinci gün programında katılımcılar Prizren Kalesi’ne çıkarak, şehrin tamamının görülebildiği kale hakkında bilgiler aldı.

Burada program hakkında açıklamalarda bulunan TÜRSAB Trakya BTK Başkanı Egemen Aydın, gerçekleştirilen info gezisinin ardından Prizren’in turizm acentaları tarafından daha fazla tercih edileceğine inandığını ifade etti.
Aydın, “30’dan fazla seyahat acentemiz var burada. Onlar da kendi bilgilerini Kosova tarafına ilettiler. Bu sayede daha ekonomik bir şekilde turizm yapma şansı yakalıyoruz. Herhangi bir talebimiz varsa bizim Kosova tarafına iletiyoruz. Direkt muhatabına gidiyor talebimiz. Onların Türkiye tarafına bir talebi varsa onlar da bizlere iletiyorlar. Bu sayede de yeni iş alanları yaratmış oluyoruz meslektaşlarımıza. Kosova’yı tanımaya başladık. Çok yararlı bir info oldu meslektaşlarımız açısından. Çünkü burayı hiç bilmeyenler var. Daha önce gelmiş ama bazı yerleri tanımamış olanlar var. Normalde 30-35 Euro’ya alabilecekken 45-50 Euro’ya maliyetini sağlamış acentelerimiz var. Bu sebeple infolar bizim için çok kıymetli ve değerli. Bizler de elimizden geldiğince şehirleri tanıtmaya çalışıyoruz. Şu an Prizren Kalesi’ndeyiz. Şehri tamamen arkamızda görebiliyorsunuz. Burası da çok güzel bir nokta. Gün boyunca Kosova’nın güzel değerlerini yerinde görebilme fırsatımız olacak. İnfomuz çok güzel bir şekilde devam ediyor. Bundan sonra da farklı şehirlerde sık sık yapmaya çalışacağız. Özel olarak Prizren ve Priştine şehirleri olmasa da kısa balkan üçlemesi içerisinde uzun balkan turlarımızda Prizren şehri muhakkak vardı. Balkan turlarını zaten bilen bilir; 7 gece 8 günlük programlar oluyor. İçerisinde tüm Balkan yarımadasını görüyoruz. Priştine ve Prizren de muhakkak oluyordu. Fakat Kosova tarafından bizlere gelen talep daha fazla konaklama olması. Çünkü Üsküp’te konaklayıp Prizren’de konaklayamıyoruz. Çünkü mesafeler birbirine çok yakın. Prizren tarafı bundan şikayetçi aslında. Geliyorsunuz bizde konaklamıyorsunuz gibi. Ama otellere bakıyorum şartları oldukça gelişmiş. Maliyet de biraz daha uygun. Böyle olunca da tercih sebebi oluyor. Bundan sonra daha sık geleceğimizi düşünüyorum. Çünkü arkadaşlarımız çok beğendi. Otellerin konumlarını beğendiler, şehrin sakinliğini beğendiler. Tabi trafik de yok. Bundan dolayı turlar çok ciddi bir şekilde rahatlıyor. Bu sebeple de daha sık geleceklerini düşünüyorum.” dedi.

Sonrasında Maraş semti, Kosova’daki tek Türk belediye olan Mamuşa Belediyesi ve kayak merkezi ziyaret edilerek, turizm konusunda detaylı bilgiler alındı.

Pazar günü ise Sultan 1. Murad’ın savaşta yaşamını yitirmesinin ardından iç organlarının gömüldüğü yerde bulunan 1. Murad Türbesi ziyaret edildi ve info gezisi sona erdi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi