2 Ekim 2023
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNETÜTÜNCÜ: MİLLET BAHÇESİNE KARŞI DEĞİLİZ AMA SÖĞÜTLÜĞE DOKUNMAYIN

TÜTÜNCÜ: MİLLET BAHÇESİNE KARŞI DEĞİLİZ AMA SÖĞÜTLÜĞE DOKUNMAYIN

-

Edirne’de söğütlük olarak bilinen Kent Ormanı’na yapılacak Millet Bahçesi’ne bir tepki de İYİ Parti’den geldi. İl Başkanı Dr. Serpil Tütüncü, söğütlüğün doğal sit alanı olduğunu belirterek, “Buraya Millet Bahçesini yapmak kentin belleğini silmektir. Yeşil bir alanı talan etmektense yeşil bir alan yaratılmasından yanayız” dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Dr. Serpil Tütüncü, yaptığı yazılı basın açıklamasında söğütlük Kent Ormanına Millet Bahçesi yapılmasına tepki gösterdi.

Tütüncü açıklamasında şunları kaydetti:

“Söğütlük yaşayan bir alandır. Canlıdır. Yeşildir. Doğal SİT alanıdır. Doğal bir parktır ve kentin belleğidir. Kentin tarihidir. Kentlinin nefes aldığı özgürlük alanıdır. Birçok canlının bitki ve hayvanın bulunduğu bir ekosistem parçasıdır. Buraya yapılacak sabit tesislerin inşaatı sırasında birçok canlı zarar görecektir. Buradaki denge cansızın lehine bozulacaktır. Yani yeşil griye yenilecektir. Buraya Millet Bahçesini yapmak kentin belleğini silmektir.

Söğütlük özel bir alandır. Taşkın alanıdır ve 4373 sayılı yasa ile korunmaktadır. Bu yasa ne demektedir? Bu alanda tesis, inşaat, tadilat yapılamaz. Hatta fidan bile ekilemez. Yine doğal SİT alanı olduğu için de buraya hiçbir el dokunamaz, dokunmamalıdır.
Biz yokları var etmeye alışmış bir milletiz. Var olanı yıkıp oraya bir şeyler yapmayı anlamakta zorlanmaktayız. Yeşil bir alanı talan etmektense yeşil bir alan yaratılmasından yanayız. Millet Bahçesine karşı değiliz. Ancak yeri orası olmamalı. Kentliyi mutlu etmek istiyorsak onun belleğine saygı gösterelim ve Millet Bahçemizi başka bir alana yapıp orayı gri değil de yeşil yapalım. Var olanı yıkmak değil, var olana ihtiyaç duyulan alanda yenisini katmak olmalı amacımız. Bir başka sakıncası taşkın alanına yapılacak yatırım ile herhangi bir taşkında milyonlarca lira kamu zararı oluşacaktır. Söğütlüğe dokunmayın canımız acır. Yeşil griden daha canlıdır” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi