21 Temmuz 2024
32.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÜRETİCİLERE SERA NAYLONU DAĞITILDI

ÜRETİCİLERE SERA NAYLONU DAĞITILDI

-

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Örtü Altı Üretim Alanlarının Revizyonu Projesi’ kamuoyuna tanıtıldı. Programda, örtü altı üretim yapan 81 işletmeye sera naylonu dağıtıldı.
Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, örtü altı üretimin teşvik edilip yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen ‘Örtü Altı Üretim Alanlarının Revizyonu’ projesinin tanıtımı bugün gerçekleştirilen programla yapıldı. Programa; Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, kurum müdürleri ve üreticiler katıldı.
Programda konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirnelilerin temel geçim kaynağının büyük bölümünü tarımın oluşturduğunu belirterek, tarımsal hasılanın arttırılması gerektiğini belirtti.
Vali Kırbıyık, “Tarımsal hasılayı arttırmak için yani sulu tarımı arttırmak kadar alternatif tarım ürünleri ve tarım çeşitlerimizi yaygınlaştırılması da önemli. Bu bağlamda Özel İdaremiz ile Tarım ve Orman Bakanlığımız çeşitli projeler uyguladı. Onlardan bir tanesi de bu proje. Bu projede de örtü altı tarımın yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. İlimizde biliyorsunuz belirli çapta henüz emekleme aşaması diyebildiğimiz ya da başlangıç aşaması diyebileceğimiz seviyelerdeyiz. Biliyorsunuz İstanbul’un yaz sebzesi ve meyvesi büyük oranda, Antalya ve Güney hattından geliyor. Yaklaşık binlerce kilometre yol kat ederek bu sebze ve meyve İstanbul pazarına giriyor. Günümüz koşullarında maliyeti en çok etkileyen hususlardan bir tanesi de ulaşım maliyeti. Biz konum olarak çok ciddi bir avantaja sahibiz. Hemen İstanbul’un yanı başındayız, birkaç saatlik mesafedeyiz. Burada üreteceğimiz her türlü sebze ve meyvenin İstanbul pazarında fiyat açısından alıcısını son derece rahat bulabileceğimiz bir avantajımızın olduğunu değerlendiriyoruz ve bunu da yaygınlaştırmak için bu çabaları ortaya koyduk. Bugün de bir örneğini göreceğiz.” dedi.
Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt da, projeyle birlikte üretimi artırmayı hedeflediklerini söyledi.
Bayazıt, “Bu projedeki asıl amacımız bu mevcut üretimimizi kat ve kat arttırmak, daha da ileriye taşımak. Yine aynı şekilde ürünlerimizin verimliliğini ve kalitesini bu projeyle beraber arttırmayı hedefliyoruz. Bunun yanında yerinde üretim, yerinde tüketim anlayışı içerisinde bizler özellikle kentimizin, Edirne’mizin sebze ihtiyacını karşılamayı bu projeyle beraber amaçlıyoruz. Projemizde şu an 81 tane üreticimiz örtü altı işletmemiz faydalanacak ve bu işletmelerimizde şu anda 49 bin metrekare üzerinde üretim gerçekleştirmekte.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Edirne’de örtü altı üretim yapan 81 işletme temsilcisine sera naylonu dağıtıldı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side