13 Temmuz 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÜRETİCİNİN BUĞDAY BEKLENTİSİ EN AZ 10 LİRA

ÜRETİCİNİN BUĞDAY BEKLENTİSİ EN AZ 10 LİRA

-

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, buğday alım fiyatının en az 10 lira olarak açıklanması gerektiğini ifade etti.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, buğdayların gelişimi ve üreticilerin fiyat beklentileri hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Son dönemdeki yağışların verim açısından sevindirici olduğunu söyleyen Arabacı, yağışların çoğalmasıyla birlikte bazı hastalıkların ortaya çıkabileceğini de belirtti ve üreticilere uyarılarda bulundu.
Arabacı, “Buğday ekiliş döneminde çok kuraktı. Kurak mevsimde ekiliş yaptık. Bunun ardından tabii yine bölgesel bazı yerlerde hafif yağışlarımız oldu. Yani buğdayın çıkışı açısından herhangi bir sıkıntı olmadı. Kış dönemi kurak bir kıştı ama bu kış döneminde de bu buğdayın ihtiyacı olduğu hafif ufak yağışlar oldu. Yani buğdayın gelişimi açısından herhangi sıkıntılı bir pozisyon yoktu. Yani ektiğimiz günden bugüne buğdayın gelişimini etkileyecek çok ciddi bir sıkıntı yoktu. Ama tabii biliyorsunuz bu Nisan ve Mayıs ayındaki yağışlar normalin biraz üzerinde oldu. Bu bir taraftan bizi tabii ki sevindirdi. Hem ürünlerimizin gelişiminin daha güzel olmasını sağladı hem nehir debilerimiz yükseldi biliyorsunuz çeltikteki ekilişte hep korkumuz vardı; ‘Acaba kuraklık olur mu?’ diye. Yani bu anlamda iyi geldi. Ama tabii bu yağışların bu kadar çok olmasıyla birlikte bazı mantari hastalıklar da oluşabiliyor ürünlerde. Bununla ilgili de tabii ki üreticilerimiz sezon öncesinde kurak gidiyor diye bazı üreticilerimiz köy boğaz ilaçlamalarını çok düzenli yapmadı. Ama tabii yağmurların çoğalmasıyla birlikte mantari hastalıklar gözükmeye başladı buğdayda. Tabii bunun çözümü var. İlaçlama yaptığımızda önüne geçiliyor ama bizim tercihimiz hastalık olmadan önce genelde ilaçlama yapmak. O yüzden biz maliyeti düşürmek adına ilaçlamadan çok kaçmamamız gerekiyor ki sonraki dönemlerde sıkıntı yaşamayalım.  Şu an baktığımızda buğdayımızın evet gelişimi güzel, yağışlardan dolayı birtakım mantar hastalıkları oldu ama üreticilerimiz ilaçlamalarını yaptı. Tabii yağışların çok olmasıyla ufak tefek oda içi gibi hafif bir göçmeler falan oldu bazı bölgelerde ama o da çok yoğun bir alanda değil. Yani verim olarak bölgemizde çok etkili olacağını düşünmüyorum. Tabii ufak ufak alanlarda açılma var ama onlar çok ciddi alanlar değil. Bu yıl normal geçtiğimiz yıllara baktığımızda normalin üzerinde bir verim olacağını düşünüyorum. Buğdayın gelişimi, şu anki görüntüsü güzel. İnşallah bu önümüzdeki dönemde de biliyorsunuz bu yağışlarla beraber bazen dolular da oluşabiliyor, inşallah afetlerin olmadığı böyle üreticimizin emeğinin karşılığını alacağı hayırlı, bereketli bir sezon olur diye umuyorum.” dedi.

Arabacı, buğday alım fiyatının en az 10 lira olarak açıklanması yönünde beklentilerinin olduğunu ifade etti.
Arabacı, “Tarım Bakanımız 5 Haziran’dan sonra açıklanacak haberlerini yapmış, takip ediyoruz. İnşallah emeğimizin karşılığını alacağımız üreticilerimizin önümüzdeki dönemde de bütün yapacağı maliyetleri karşılayacağı bol bereketli, güzel bir yıl olur diye umuyorum.  Bizim genel kurulumuz vardı Ankara’da, genel merkezimizin. Orada genel başkanımız da söyledi. Yani en az 10 lira ve primle beraber daha üzeri bir beklenti var. İnşallah bu maliyetlerin karşılanacağı güzel bir fiyat olur diye umuyorum.” ifadelerini kullandı.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side