25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÜSTÜN: TMO TARAFINDAN BİRÇOK İMKAN VE DESTEK SAĞLANIYOR

ÜSTÜN: TMO TARAFINDAN BİRÇOK İMKAN VE DESTEK SAĞLANIYOR

-

Edirne İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mustafa Üstün, Edirne’de buğday hasadının yüzde 70’inin tamamlandığını ifade etti. Üstün, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ürünlerini veren çiftçilere, ofis tarafından birçok imkan ve destek sağlandığını da belirtti.

Edirne İl Genel Meclisi Temmuz ayı toplantıları 4. Oturumu bugün gerçekleştirildi. İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda yapılan toplantıda; 2 komisyon raporu görüşülerek karara bağlandı. ‘İlimizde Çiftçilerin TMO’ya Buğday Teslim Edebilmesi İçin TMO Tarafından Yapılan Çalışmalar’ konulu rapor, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mustafa Üstün tarafından meclise sunuldu. Edirne’de buğday hasadının yüzde 70’inin tamamlandığını ifade eden Üstün, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ürünlerini veren çiftçilere pek çok kolaylık sağlandığını da belirtti.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mustafa Üstün tarafından meclise sunulan raporda şu ifadelere yer verildi:
“İlimizde buğday hasadının yüzde 70’lik kısmı tamamlanmıştır. Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için ilimiz merkez ve ilçelerimizde ofislerimiz ve lisanslı depolarımız buğday alımlarına devam etmektedir. Yalnızca Süloğlu ilçemizde üreticilerimiz Havsa ve Edirne Merkez’e yönlendirilmektedir.
Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi olarak TMO’ya satanlara ödemeler ise peşin olarak yapılacaktır.
Üreticilerimizin lisanslı depolara ürün teslim etmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, tonda 25 TL nakliye desteği, araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkanları bulunmaktadır.
Üreticilerimizin TMO’yu tercih etmelerinin teşvik edilmesi amacıyla 2022 yılı hububat alımlarında; buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ÇKS kaydı bulunan üreticiler, cins ve kota sınırlaması olmadan bu ürünleri TMO’ya satabileceklerdir. Burası çok önemli. Çünkü ciddi bir sıkıntıydı bu kayıt dışı arazilerimiz. Hisseli araziler vardı; buralarda birbirlerine imza vermedikleri için ÇKS’ye giremiyorlardı, çiftçilerimiz mağdur oluyordu. En önemli çalışmalardan birisi budur.
2022 yılı TMO alım fiyatları ise şu şekilde:
Makarnalık Buğday: 6 bin 900 TL
Düşük Vasıflı Makarnalık Buğday: 6 bin 250 TL
Sert Ekmeklik Buğday: 6 bin 50 TL olarak açıklanmıştı ama bu fiyat 6 bin 450 TL olarak güncellendi.
Diğer Ekmeklik Buğday: 6 bin 25 TL
Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğday: 5 bin 975 TL
Arpa, Çavdar, Yulaf ve Tritikale ise 5 bin 500 TL olarak açıklanmıştı ama bu fiyat 5 bin 700 TL olarak güncellendi.
Fiyatlara Bakanlığımızca ilave olarak ödenecek olan buğdayda ton başına bin TL, arpada ise ton başına 500 TL hububat alım primi dahil değildir.
Sert Ekmeklik Buğday fiyatına kalitesine göre ton başına 100 TL ilave fiyat verilecektir. Bu şekilde 1. Grup Sert Ekmeklik Buğday fiyatı ton başına 6 bin 150 TL olacaktır.
Makarnalık Buğday fiyatına kalitesine göre ton başına 100 TL ilave fiyat verilecektir. Bu şekilde 1. Grup Makarnalık Buğday fiyatı ton başına 6 bin 600 TL olacaktır.
Arpa fiyatına kalitesine göre ton başına 100 TL ilave fiyat uygulanacaktır. Bu şekilde 1. Grup Arpa fiyatı ton başına 5 bin 600 TL olacaktır.”

AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, alım fiyatlarının gayet makul ve iyi olduğunu ifade etti.
Akbulut, “Fiyatların gayet makul ve iyi olduğuna tanık oluyoruz. Yapılan maliyet hesaplamalarından verilen bu fiyatın iyi olduğu düşüncesindeyiz. Bereketli olsun.” ifadelerini kullandı.

CHP’li Meclis Üyesi Önder Cin ise, Süloğlu’nda TMO’nun kapanması nedeniyle özellikle 2-3 ton ürünü olan üreticilerin TMO’ya ürünlerini veremediğini ve bin TL’lik prim desteğinden yararlanamadığını belirtti.
Cin, “Süloğlu’nda Toprak Mahsulleri Ofisi yıllar önce kapandı ve orada buğday almıyor. Süloğlu’nda üreticilerin 2-3 ton ürününü Edirne Merkez’e ya da Havsa’ya götürüp satma şansı yok. Tüccara verilen buğdayda da bin TL prim desteği yok. Gönül isterdi ki; bu bin TL destek tüm üreticilere ödensin, ayrımcılık olmasın.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side