25 Temmuz 2024
20.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEUZUNKÖPRÜ’DE RENGARENK BAĞBOZUMU ETKİNLİĞİ

UZUNKÖPRÜ’DE RENGARENK BAĞBOZUMU ETKİNLİĞİ

-

Bağları ve geleneksel etkinlikleri ile ünlü Uzunköprü Yeniköy’de rengarenk bir bağbozumu yapıldı.

Uzunköprü Belediyesi, geleneksel hale gelen ‘Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenliği’ni gerçekleştirdi. Şenlik kapsamında katılımcılar ilk olarak mahalle meydanında toplandı. Etkinliğe katılanlar, ‘gırnata’ olarak bilinen klarnet ile cümbüş ve davul çalan müzik ekibinin ezgileri arasında traktörlere binerek üzüm bağlarının bulunduğu bölgeye gitti.

Etkinliğe yöresel kıyafetleriyle Belediye Başkanı Özlem Becan, milletvekilleri, meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Yerel ve Papazkarası cinsi üzümlerin özellikle ön plana çıkarıldığı etkinlikte üzümler toplanarak sepetlere yerleştirildi. Yöresel kıyafetler giymiş gençler sepetleri omuzlara alarak bağlarda gazeteci ve fotoğrafçılara güzel görüntüler verdiler.

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, “Yeniköyümüzün asırlık geleneği Bağbozumu’nu hep birlikte doğanın bereketini selamlayarak büyük bir neşe ve coşku ile gerçekleştirdik. Geleneklerimizin yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması için her sene daha da iyisini yapmak umuduyla Yeniköy Bağbozumu Yayla Şenliği’ni yaşatmaya devam ediyoruz. Alın teri toprağa düşen, emekleri ile yeryüzünü var eden tüm emekçilere selam olsun. Tüm üreticilerimize bol bereketli bir yıl diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side