24 Haziran 2022
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEVALİ CANALP’İN EN BÜYÜK HAYALİ EDİWOOD YARIM KALDI

VALİ CANALP’İN EN BÜYÜK HAYALİ EDİWOOD YARIM KALDI

-

Vali Ekrem Canalp, Edirne için yapmayı düşündüğü Ediwood ve Sportif Havaalanı projelerinin yarım kaldığını açıkladı. Edirne’de görev yaptığı 3,5 yıl boyunca Valiliğin kendi imkanlarıyla yaptığı projeleri anlatan Canalp, en büyük hayali olan ve kent tanımına büyük katkı sağlayacak Ediwood ve Sportif Havaalanı projelerinin ise yarım kalmasından dolayı üzüntü duyduğunu söyledi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, kentteki son gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıda 3,5 yıllık görev süresince Valilik imkanlarıyla yapılan projeler konusunda açıklamalarda bulunan Vali Canalp, şu anda devam eden üç nehir bir şehir projesinin Edirne’nin vizyon projesi olacağını söyledi.
Canalp, “Kanaatimce Edirne’nin vizyon projesi olacak. Biz bu projeyi bitirdiğimiz zaman Türkiye’ye model olacak. Nehirlerin çayların derelerin geçtiği her şehirde uygulanabilir bir proje olarak lanse edilebilecek bir proje olacak. Bu proje üç nehir bir şehir projesidir. Bu proje dünyanın en büyük lastik savaklı barajını Meriç nehri üzerine kuracağız. Kendi sınıfında dünyanın en büyük arşiment sistemi ile elektrik üretim santralini de nehrimin kenarında kurmuş olacağız. Bununla ilgili baraj çalışmaları devam ediyor. Proje bittiği zaman bir taraftan elektrik üreteceğiz, bu da 4 bin 800 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek bir elektrik olacak. Yıllık 38,5 milyon liralık da elektrik geliri elde edilecek. Elde edilecek gelir de Şehir Gönüllüleri Vakfı’na transfer edilecek. Bu 6 yıl içinde kendi borcunu tamamen ödemiş olan bir proje olacak. Kendi geliriyle borcunu finanse etmiş olacak. Projenin toplam maliyeti 600 milyon lirayı aşıyor. Ancak biz bunu 190 milyon lira gibi bir maliyetle başarmış olacağız” dedi.

Göreve başladığında Edirne’nin 254 köyü, 8 ilçe,7 beldesini üç ayda ziyaret ettiğini belirten Vali Canalp, burada vatandaşların taleplerini alarak, büyük bir kısmını 14 ayda yerine getirdiklerini ifade etti. Edirne’de en büyük hayali olan iki projeyi hayata geçirememenin burukluğunu yaşadığını belirten Vali Canalp, bunlardan birinin film platosu Ediwood, diğerinin ise Demirhanlı Sportif Havaalanı projesi olduğunu kaydetti.
Canalp, “Henüz uygulamaya koyamadığım projelerim var. Bunlardan bir tanesi dizi ve film platosu Ediwood. Bunun için Edirne İl Özel İdaresine 200 dönümlük bir arazinin tahsis işlemi gerçekleştirildi. Edirne merkezine çok rahat ulaşımı olan bir yerde bir dizi ve film platosunun yeri hazırlanıyor. Eğer bu proje Edirne’de uygulanırsa aynı anda 4 dizi çekiliyor olsa ne güzel olur. Bulgaristan Sofya’da benzer bir plato var Amerika’dan gelip burada film çekiyorlar. Neden çünkü Bulgaristan ucuz. Ama bütün Bulgarlar da Edirne’ye geliyor Edirne daha ucuz. Bunu yapmamız gerekiyor, Edirne için harika bir proje olacaktır. Çok yüksek maliyetleri yok. Yüksek maliyete girmeden bu projenin hayata geçiyor olması Edirne’nin tanıtımı için ve ekonomisine muazzam katkı sağlar.
Demirhanlı sportif havaalanı pisti. Şu anda burası 2 binli yıllar öncesinde Edirne özel idaresi buraya üç yıl yatırım yapmış. Proje yarım kalmış, ben gittiğimde bulamadım, üzerinde ot bitmiş. Ama altı hazır. Yapmamız gereken üzerine beton pist yapmak. Biz gerekli olan malzemeyi aldık pisti yapacağız ev kenarına da tesisler yapacağız. Türkiye’de bu şekilde hava sporlarını yapabileceğiniz hiçbir örnek yer yok. Türkiye’de ilk olacak” dedi.

Vali Canalp, toplantı sonunda basın mensuplarıyla vedalaştı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi