21 Mayıs 2024
25 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEVALİ YUNUS SEZER GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

VALİ YUNUS SEZER GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

-

Geçtiğimiz günlerde Edirne Valisi olarak göreve başlayan Yunus Sezer, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Edirne yeni Valisi Yunus Sezer, kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sezer, kent hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sezer, “Edirne’de göreve başlayalı 15 günü geride bıraktık. Edirne’nin farklı kesimleri ile bir araya geldik. Nezaket ziyaretinde bulundular. Bizler belli projeleri gördük. Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelme imkanımız oldu. Edirne’yi bir şekilde tanıyoruz. Bir taraftan da önümüzdeki dönemde yapılacak işler ile ilgili neler yapabiliriz, neler yaparsak daha başarılı oluruz, beraber ortaya koyacağımız projeleri değerlendirme imkanı bulduk. Bugün de siz değerli basın mensuplarına davetimize iştirak ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saroz körfezinden köy yollarımıza, buradaki tarımdan gümrük kapılarımıza kadar, kültürel değerlerimizin ele alınmasından, balkanlarda yürüteceğimiz faaliyetlere kadar, eğitime kadar bir çok konuyu değerlendirme imkanımız oldu. Basın bizim için önemli. Gören gözümüz, duyan kulağımız sizlerin, değerlendirmeleri çok faydalı oldu. Teşekkür ediyorum hepinize. Toplumun bütün kesimleri ile beraber, buradaki STK’lar ile beraber, milletvekillerimiz ile beraber, ilin sorunlarını ortak akılla ele alıp, ortak projeleri bir şekilde faaliyete geçirmek istiyoruz. Yine ilimiz, çalıştığımız dönemde ve daha sonraki dönemlerde de daha iyi noktaya gelecek. Ortak politikalar, ortak adımlar atmak adına çalışmalarımız birçok alanda yine bu çerçevede ele alınarak devam edecek. Bu dönemde güzel projelere beraber imza atmayı ümit ediyorum. Toplumumuzun her kesimine önemli projelerle ulaşmayı ve her sektörde ele almayı ve daha ileriye götürecek adımları hep beraber atmayı ümit ediyorum.” dedi.

Vali Sezer, Osmanlı Sarayı ve Selimiye Camii restorasyonlarının son hızla devam ettiğini kaydetti.

Sezer, “Yürüyen iki tane önemli proje var. Birincisi Osmanlı Sarayı ikincisi Selimiye Camii büyük projelerdir. Selimiye Camii’ndeki restorasyon çalışmalarının hemen hemen 3 tane minaresi tamamlanmış durumda. Bir minaresi ile ilgili de çok az bir çalışma yapılacağı için sona bırakılmış. Yine içeride de bu kalem işleri olmak üzere çalışmalar hızlı bir şekilde yürüyor. Osmanlı Sarayı ile ilgili olarak hem orada arkeolojik çalışmalar hem de oradaki sarayın sur alanları, diğer yapıların ortaya çıkarılması ve restorasyonu ile ilgili çalışmalar Milli Saraylar bünyesinde çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Ben de ilk gezdiğim zaman çok heyecan duydum. Türkiye’de de örneği olmayan bir alan. Zaten Selimiye’yi biliyoruz ama Osmanlı Sarayı’nın ortaya çıkarılacak olması hem gezi hem turizme kazandırılması Edirne açısından çok büyük bir kazanç olacaktır. Her iki çalışmamızda çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Zannediyorum Selimiye, önümüzdeki yıl büyük oranda tamamlanacak. 2025 hedefi koymuşlar ama oradaki işin yüklenicisi çok hızlı çalışıyor. Daha önce de önemli restorasyon projelerine imza atmış bir yüklenici. Dolayısıyla orada da çok hızlı bir şekilde çalışıldığını hem bilim kurulu ile beraber ortak istişare halinde çalışıldığını takip ediyoruz. İnşallah tamamlanacak ve tekrar eski ihtişamlı haline dönecek.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side