14 Haziran 2024
31 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEVALİLİK, SAROS KÖRFEZİNDE DENETİMLERİNİ ARTTIRDI

VALİLİK, SAROS KÖRFEZİNDE DENETİMLERİNİ ARTTIRDI

-

Edirne Valiliği, turizm sezonunun başlaması ile birlikte Saros körfezi, Keşan ve Enez ilçeleri sahil bandında denetimlerini arttırdı. Yapılan denetimlerde, işletmeler uyarılarak vatandaşların plaj ve sahil bandını rahat kullanımı için gerekli önlemler alındı.

Edirne Valiliği, Saros Körfezinde plaj işletmecileri veya site sakinleri tarafından şezlong, şemsiye, loca gibi unsurların neredeyse denizin içerisine kadar konularak vatandaşların kıyılardan yararlanmasının kısıtlandığı şikâyetleri üzerine denetimlerini arttırdı.

Saros körfezi sahil bandında denetimlere devam edileceğini ifade eden Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, vatandaşların sahil ve plajlardan huzur içerinde faydalanabilmesi için gerekli denetimleri sürdürdüklerini belirtti.

Vali Kırbıyık şunları kaydetti: “Saros körfezi tertemiz kumsalları ve pırıl pırıl deniziyle ilimizin gözbebeği. Bizimde özellikle yaz aylarında çalışmalarımızı yoğunlaştırdığımız bir alan. Bu bölgede vatandaşlarımızın sahil ve plajlarımızdan huzur içerinde faydalanabilmesi için gerekli denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Konu ile ilgili olarak görevli ekiplerimiz de sürekli sahada çalışıyorlar. İsteğimiz, yasal çerçevede halkımızın bu güzel sahillerimizden mümkün olduğunca faydalanması, güzel Enez’imizden, Erikli’den Sultaniçe’den keyifli anılarla ayrılmasıdır.

Jandarma ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri, gelen şikayetler üzerine Türkiye’nin en temiz ve denizi ve sahillerinin yer aldığı Saroz körfezinde vatandaşların huzur ve güveni için denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

Yapılan denetimlerden Keşan ve Enez sahil bandında vatandaşların yoğun olarak denize girdiği bölgelerde işletme ve siteler tarafından denize sıfır konulan şezlong, şemsiye ve localar, uygun olan bölgelerde 10 metreye, sahili dar olan bölgelerde ise kıyı çizgisinden itibaren 5 metreye çekildi.

Geçtiğimiz yıllarda işlemelerin uygulamaları nedeniyle sahillere ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarını, zaman zaman gergin anların yaşandığını belirten vatandaşlar ise yapılan uygulamayı yerinde bulduklarını ve desteklediklerini söylediler.

Vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde sahil ve plajlardan faydalanabilmesi için kıyı kenar kanunu çerçevesinde gerekli denetlemeler sürdürülecek” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side