17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEVELİLERDEN YETKİLİLERE ÇAĞRI

VELİLERDEN YETKİLİLERE ÇAĞRI

-

Edirne Öğrenci Veli Derneği tarafından düzenlenen basın açıklamasında, ailelerin öğrencilere gerekli ekonomik kaynakları sağlama noktasında sıkıntılar yaşadıkları ifade edilerek, “Devlet organlarına ve yerel yönetimlere acil çağrımızdır; Önceliğiniz çocuklarımız olmalıdır. Kamu kaynakları çocuklarımızın sağlık, beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarına aktarılmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Edirne Öğrenci Veli Derneği tarafından Saraçlar Caddesi’nde ‘Ekonomik Krizin Öğrenci Aileleri Üzerindeki Etkileri’ konulu basın açıklaması düzenlendi. Dernek adına açıklama yapan Veli-Der Yönetim Kurulu Üyesi Nilgün Erman, ekonomik kriz nedeniyle ailelerin öğrencilere gerekli kaynakları sağlayamadığını ifade etti. Bu durumun pek çok olumsuzluğa yol açacağını belirten Erman, devlet organları ve yerel yönetimlere; kamu kaynaklarının çocukların sağlık, beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarına aktarılması konusunda çağrı yaptı.
Edirne Veli-Der Yönetim Kurulu Üyesi Nilgün Erman tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Salgın sürecinin ardından ülkemizdeki ani ekonomik değişim ile birlikte derinleşen yoksulluğun, veliler ve dolayısıyla çocuklar üzerindeki yıkıcı etkisi gün geçtikçe kendini daha da hissettirmektedir. Veliler çocuklarının cebine harçlık koyamamakta koyulan harçlıklar ise çocuğun okuldaki bir gününde sağlıklı ve yeterli beslenmelerine yetmemektedir. Birkaç ay öncesine kadar en kötü ihtimalle ekmeğin içine peynir ya da kaynatılan bir iki yumurta ile okula gönderdikleri çocuklarının yanlarına artık ne koyacağını düşünen veliler; bunu yapamadığı için de okula gönderemediği çocukları var!
Aile Hekimleri’nin yakın zamanda gerçekleştirdiği ve kamuoyuna sunduğu araştırma sonucu çocuklarımızın beslenme bozuklukları nedeniyle yaşadıkları sağlık durumlarının vahametini çok net ortaya koymuştur. Örneğin ülkemizdeki her dört çocuktan birinin kilosu çok düşüktür, kız çocuklarının yüzde 85’i, erkek çocuklarının ise yüzde 68’i kansızlıkla mücadele etmektedir. Çocuklarda gözlenen bir diğer tehlike ise potansiyel kalp hastalığına yatkınlıklarıdır.
Edirne yerelinde, Ülkemizin içinde bulunduğu ‘Ani Ekonomik Değişimlerin Öğrencilerimizin Aileleri Üzerindeki Etkilerini Ölçmek’ amacıyla Edirne Şubemiz bir anket çalışması başlatmıştır. Anket devam etmektedir ancak anket sonunda ‘ayrıca belirtmek istediğiniz varsa yazınız’ kısmına anne babaların ilettiklerinden birkaç örneği sizlerle de olduğu gibi paylaşalım;
‘Üniversitede okuyan kızıma para gönderemiyoruz ve yurt çıkmadığı için arkadaşlarında salonda yatmak zorunda kalıyor. Bu hepimizi maddi manevi bunalıma sokuyor, sağlık sorunlarımıza psikolojik sorunlar eklendi ve çok sağlıklı olan üniversitede okuyan kızım psikolojik tedavi görmeye başladı. Okulunda çok başarılı bir öğrenciyken çok büyük bir umutsuzluk içine düştü.’
‘Evin dışında sosyal bir hayatımız yok ev gezmeleri dahil’
‘Pazar alış verişini ayda bir defa yapıyoruz, yaz ayında dolaba koyduğum veya konserve yaptığım gıdaları tüketiyoruz.’
‘Kızım deri kanseri olduğu için ilaç almakta zorlanıyorum.’
‘Biz annelerin yaşantısını zorlaştırmasınlar’
Yeterli dengeli ve sağlıklı beslenemeyen çocuklarda görülecek olası sonuçlar nelerdir?
Fiziksel, ruhsal sağlık sorunları ile bilişsel yeti kayıplarıdır.
Yani daha fazla bebek ve çocuk hastalıkları, hatta ölümleridir. Yani okulda başarısızlık, hatta okul terkleri demektir. Kısaca yarınını kaybetmiş bir Türkiye’dir.
Bizler anne babalar olarak şu cümleyi kullanmaktan çok üzülüyor ve utanıyoruz ama çocuklarımıza çocukluklarını yaşatacak güvenilir ve sağlıklı bir yaşam kalitesini ekonomik krizle derinleşen yoksullaşma nedeniyle artık sunamıyoruz…
Bu noktalardan hareketle Öğrenci Veli Derneği olarak devlet organlarına ve yerel yönetimlere acil çağrımızdır;
Önceliğiniz çocuklarımız olmalıdır. Kamu kaynakları çocuklarımızın sağlık, beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarına aktarılmalıdır.
Dezavantajlı bölge okulları başta olmak üzere çocuklarımıza sabah ve öğle yemekleri ücretsiz olarak verilmelidir. Meyve ve süt ihtiyaçları ara öğünler olarak karşılanmalıdır.
Ücretsiz sağlıklı ve erişilebilir su olanağı bütün okullarımıza sağlanmalıdır.
Ücretsiz ulaşım ve barınma gereksinimleri karşılanmalıdır.
Çocukların sağlık takipleri dikkatle yapılmalı besin yoksunluğu kaynaklı bu raporlar kağıt üzerinde kalmamalıdır. Bu durumda olan çocuklar için destekleyici programlar hayata geçirilmelidir.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side