24 Haziran 2024
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYABANCILARA ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİNE TEPKİ GÖSTERDİ!

YABANCILARA ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİNE TEPKİ GÖSTERDİ!

-

Türkiye’de yıllık 7 bin yabancı uyruklu hastanın ücretsiz tedavi olmasına imkan sağlayan Cumhurbaşkanlığı kararına tepki gösteren İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, söz konusu uygulamanın vatandaşların sağlık hizmetine erişimini zorlaştıracağını belirtti.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de yıllık 7 bin yabancı uyruklu hastanın ücretsiz tedavi olmasına imkan sağlayan Cumhurbaşkanlığı kararına tepki gösterdi. Milletvekili Akalın, söz konusu kararın kamuoyunda ciddi bir endişe yarattığını belirtti.
Milletvekili Akalın tarafından yapılan konuşmada şu ifadelere yer verildi:
“Yıllık 2 bin yabancının ülkemizde ücretsiz tedavi olacağı kararından sonra, 8438 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı uyarınca bu sayı 7 bin seviyesine çıkarılmıştır. Üstelik gelecekte ne olacağı da belli değildir! Bu keyfi uygulamayı önce aziz milletimizin, sonra da sizlerin vicdanına bırakıyorum.

Her yıl binlerce yabancı uyruklu hastanın sağlık hizmetlerinin Sağlık Bakanlığı’nca karşılanması, Cumhurbaşkanlığı kararı ile belirlenen bu politikanın devam eden ekonomik zorluklar ve mevcut sağlık sistemimizin kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda bizi karşı karşıya bıraktığı zorluklar kamuoyunda haklı bir endişe yaratmıştır.

Türkiye’nin zaten sınırlı olan sağlık kaynaklarının yabancı uyruklu hastalara da tahsis edilmesi, ekonomik sistemimizdeki yükü artırmakta ve vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimini giderek zorlaştırmaktadır.

Bu yüzden bu kararın toplumsal ekonomik ve güvenlikle ilgili etkilerini detaylı bir şekilde ele almalıyız. Devam eden ekonomik sıkıntılar ve her gün tartışılan tasarruf tedbirleri ortadayken; kamu kaynaklarının bu şekilde savurgan kullanımı, bu kararın hali hazırda yetersiz olan sağlık hizmetlerimizin üzerine getireceği ek yükler, bir türlü alınamayan randevular ve günü gelmeyen muayeneler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca konunun sadece hastalarla sınırlı kalacağı ve o hastaların ailelerinin ya da başka yakınlarının da ülkemize gelmeyeceğinin garantisi var mıdır? Evet, uluslararası yükümlülükler ve insani sorumluluklar çerçevesinde bu kararın önemini anlıyoruz.

Türk Milleti olarak ne kadar vicdanlı ve insan odaklı olduğumuza Dünya tarihi şahittir. Fakat vatandaşlarımızın haklarını ve temel ihtiyaçlarını da göz ardı edemeyiz. Ayrıca ülkemize sığınan milyonlarca yabancı uyruklu bireyin varlığı zaten demografik, sosyal ve asayişle ilgili çeşitli sorunları beraberinde getirmiştir. Bu nedenle, sağlık hizmetlerinin finansmanının toplumsal uyumu destekleyecek şekilde düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Bu ülkenin geleceğini nasıl şekillendireceğimize karar verirken; kapsamlı bir değerlendirme yapmak zorundayız. Sonuç olarak; bu kararın sadece mali bir yük olmadığını, aynı zamanda toplumsal bir mesele olduğunu unutmayalım. Her bir kararın, her bir politikanın toplumumuzun dokusunda uzun vadeli etkileri olacaktır. Bu etkileri göz ardı edemeyiz!”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side