20 Haziran 2024
34.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAĞIŞLAR, KURUMA NOKTASINA GELEN NEHİRLERE CAN SUYU OLDU

YAĞIŞLAR, KURUMA NOKTASINA GELEN NEHİRLERE CAN SUYU OLDU

-

Edirne’de sıcak ve kurak geçen bir yaz döneminin ardından etkili olan yağışlar, çiftçiye olduğu gibi kuruma noktasına gelen Tunca ve Meriç nehirlerine de can suyu oldu.

Kentte son günlerde etkili olan yağışlar, bir nebze de olsa nehirlerin debilerine de yaradı. Geçtiğimiz Ekim ayında 2 metreküp/saniye olan Tunca’nın debisi 2 kat artarak saniyede 5 metreküpe çıktı. Neredeyse kuruma noktasına gelen ve son 1 ayda debisi 2 kat artan Tunca Nehri, son yağışların ardından eski haline dönmeye başladı.

DSİ Nehir Debi verilerine göre Kasım ayı başında 3 metreküp/saniye olan Tunca Nehri’nin Suakacağı mevkiindeki debisi ise 2 kat artarak saniyede 6 metreküpe çıktı.

Kasım ayının başında saniyede 35 metreküp seviyelerinde akan Meriç Nehri’nin debisi de, son yağışların ardından 68 metreküpe ulaştı.

Kuraklığa bağlı nehir yüzeyine çıkan yosunlar, çöpler ve atıklar da yağışların ardından gözden kaybolmaya başladı.

Nehir kenarında dolaşan vatandaşlardan Mehmet Çevik, kurak geçen bir yaz mevsiminin ardından etkili olan yağışların nehirlere yaradığını ve bereketli bir kış beklediklerini ifade etti.

Yağışların devam etmesi halinde nehir debilerinin daha da artması bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda ürününü kurak toprağa ekmek zorunda kalan üreticiler de, son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte rahat bir nefes aldı

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side