20 Mayıs 2024
21.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAKLAŞIK 1,5 MİLYON YURTDIŞI SEÇMEN OY KULLANDI

YAKLAŞIK 1,5 MİLYON YURTDIŞI SEÇMEN OY KULLANDI

-

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimleri için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların sınır kapılarındaki oy verme işlemi, yoğun şekilde devam ediyor. Seçmenler, Kapıkule, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarında oluşturulan noktalara gelerek sandık başına gidiyor.

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri çerçevesinde yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin Trakya’daki sınır kapılarında oy verme işlemi devam ediyor.
Vatandaşlar, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapıları Kapıkule, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Dereköy’de oy kullanabiliyor. İlk günden itibaren yaşanan yoğunluk, her geçen gün artarak devam ediyor. Araçlarıyla Kapıkule’ye gelen yurt dışı seçmenler, oluşturulan peronlarda sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kullanılan oy sayısının 22 Mayıs saat 22.00 itibarıyla 1 milyon 466 bin 452 olduğunu belirtti.

Almanya’dan yola çıkan ve Kapıkule’de oy kullanmaya gelen Naile Durcan, iki hafta önce Almanya’da oylarını kullandıklarını belirterek, “Türkiye’ye hem tatil yapmak ve oyumuzu kullanmaya için tekrar geldik. İkinci defa oy kullanıyoruz” dedi.


Kapıkule Sınır Kapısı’nda oy kullanan gurbetçi seçmenlerden Nuri Recep Durcan, “Üç hafta evvel oy kullanmaya gelmiştim. Şimdi Babaeski’den özellikle buraya oy kullanmaya geldim” diye konuştu.
Fransa’nın Strazburg şehrinde geldiklerini ifade eden Nefret Erken, ”Biz Strazburg’dan geliyoruz. Biz ikinci kez oyumuzu kullanıyoruz. Milletimiz ve devletimiz için hepimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Türkiye için seçimlerin önemine değinen Mehmet Çapraz ise, ”Ülkeye giriş yaparken içimizi böyle kıpır kıpır yapıyor. İyi ki memleketimiz var. Memleketimiz olmamış olsa biz zaten Avrupa’da rahat barınamayız. Her şey vatanımız için, oyumuzu mecbur kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side