24 Eylül 2023
36 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYANILMAZ: ÇİĞ SÜT FİYATI ÜRETİCİYİ HÜSRANA UĞRATTI

YANILMAZ: ÇİĞ SÜT FİYATI ÜRETİCİYİ HÜSRANA UĞRATTI

-

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatının 1 Ekim’den geçerli olmak üzere üreticinin eline litre başına 7 lira 50 kuruş geçecek şekilde belirledi. Açıklanan çiğ süt fiyatını değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Edirne Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, bir litre sütün maliyetinin 9 lira olduğunu belirterek, “böyle fiyatlandırma devam ettiği sürece genç ve dişi düveler kesime gidecektir” dedi.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatının üreticinin eline 7,5 lira geçecek şekilde belirlendiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, “1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütünün tavsiye fiyatının ‘çiğ süt destek primi hariç’ üreticinin eline net 7,50 lira geçecek şekilde belirlenmesine, soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde üreticiye ayrıca ödenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir” denildi.

Ulus Süt Konseyi’nin belirlediği çiğ süt fiyatını değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Edirne Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, verilen fiyatın üreticiyi hüsrana uğrattığını belirterek, “Bu süt fiyatı ile süt üreticisi tamamen üretimden kopacak ya da icra ve bankalara olan borçlarını ödeyebilmek ve icra baskısından kurtulabilmek için üretim yapacak. Süt maliyetlerinin litre başına 9 TL olduğu günümüzde hayvancılık yapan çiftçilerimiz böyle fiyatlandırma devam ettiği sürece genç ve dişi düveleri kesime gidecektir. Hayvancılık üretimi yapan çiftçilerimizin sayısı da gittikçe azalmaktadır. Hayvansal varlığımız da azalmaktadır. Yetkililer ivedilikle hayvancılık faaliyeti yürüten çiftçilerimizin sesini duymalı ve süt ve karkas et fiyatlarını günümüzde artan enflasyon oranlarına göre revize etmelidir. Çiftçimizin lehine olacak şekilde et ve süt üretim maliyetlerini desteklemelidir. Süt fiyatlarında, Ulusal Süt Konseyi’nin verdiği fiyatla çiftçimiz hüsrana uğradı” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi