19 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYARIM EKMEK KOKOREÇ 50 LİRA OLDU!

YARIM EKMEK KOKOREÇ 50 LİRA OLDU!

-

Sevilerek tüketilen sokak lezzetlerinden kokoreçin fiyatı yüzde yüz arttı. Yarım ekmek arası kokoreç 50 lira oldu. Edirne’de 31 yıldır kokoreç satan Cemil Tuncay, fiyat artışının satışları olumsuz etkilediğini belirterek, Ağustos ayında fiyatın daha da artabileceğini söyledi.

  Sevilen sokak lezzetlerinden kokoreçin fiyatı, son zamlarda yüzde yüz artış gösterdi. Yarım ekmek arası kokoreç 50 liradan, çeyrek ekmek ise 25 liradan satışa sunuluyor.

   Edirne’de 31 yıldan bu yana kokoreç satışı yapan 68 yaşındaki Cemil Tuncay, fiyat artışının satışları düşürdüğünü belirtti. Maliyetlerin çok arttığını söyleyen Tuncay, “bu hafta aldığımız malı bir sonraki hafta aynı fiyattan alamıyoruz” diyerek, Ağustos ayında kokoreç fiyatının daha da artabileceğini söyledi.

Tuncay, “31 yıldır bu işi yapıyorum. Kalite olduktan sonra ilgi var kokoreçe. Kuzu bağırsağından yapılıyor. Kuzular kesildikten sonra bağırsakları mezbahada güzelce yıkanıyor. Takım olarak alıyoruz, gerdan, yağlı ve ince bağırsağı şeklinde. Bunları sarıyoruz, tekrar temizliyoruz. Mangalda çevirme şeklinde pişiyoruz, sonra da arabada devam ediyor.

 Son zamlardan kokoreç yüzde yüz etkilendi. Tava ciğer 10 lira olduğu dönemde kokoreç 8 liraydı. Bugün ciğer 75 lira, yarın kokoreç 50 lira. Çeyrek 25 liradan satıyoruz.  Bu hafta aldığımız malı bir sonraki hafta alamıyoruz.

 Mangal kömürü Kasım’da 50 liraydı 10 kilosu şu anda 220 lira.

 Kokoreç bu fiyatta kalmaz, daha da artar. Ağustos’ta tekrar bir zam gelebilir. Bu yarım ekmek kokoreçin 60 lira olması lazım.   Hayat pahalılığı işlerimizi etkiledi. Eskiden Cumartesi günleri benim tezgahımın önünde kuyruk olurdu, yine işimizi yapıyoruz ama eski işler yok” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side