24 Eylül 2023
36 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞ BAMYADA GRAMLA SATIŞ DÖNEMİ!

YAŞ BAMYADA GRAMLA SATIŞ DÖNEMİ!

-

Kış aylarında fiyatının pahalı olmasından dolayı kurusu gramla satılan bamyanın artık yeni mahsulü de gramla satılmaya başlandı. Kilogram fiyatı 60 ile 80 lira arasında değişen Keşan’ın tescilli Siğilli bamyası, pazar tezgahlarında 350 gramlık paketler halinde satışa sunuluyor.

Bir süre önce Pazar tezgahına çıkan yeni mahsul bamyanın fiyatı cep yakıyor. İşçiliği oldukça zor olan bamyanın kilogram fiyatı 60 ile 80 lira arasında değişiyor.

Keşan ilçesinin tescilli Siğilli Bamyası, 350’şer gramlık paketler halinde satışa sunuluyor. Siğilli Köyü’nden bamya üretici Mecnun Yotas, bamyanın işçiliğinin zor olması ve maliyet artışlarından dolayı fiyatının pahalı olduğunu söyledi.

Yotas, “bamyayı toprağa verdiğimizde 60 gün içinde toplamaya başlıyoruz. Toplaması biraz zor olduğundan dolayı fiyatları da yüksek oluyor. Keşan’dan buraya geliyorum. Malımızı burada pazarlıyoruz. Mazot fiyatları pahalı olduğundan dolayı biz de mecburen yüksek fiyattan satıyoruz. Masraflar çok oluyor. Satışlarımız şu anda iyi. İlk çıktığında biraz daha pahalıydı. 80-100 lira civarındaydı ama şu anda kilosunu 60 liradan satıyoruz. Siğilli bamyamız meşhur.

350 gram paketler halinde satıyoruz. Bir paketi 20 lira. Geçen sene bamyanın kilosu 40 lira civarındaydı” dedi.

Yıldırımlı bamya üreticisi Mehmet Ali Boz, bamya hasadında yevmiye ile çalışacak işçi bulamadıklarını, bu nedenle işçiliğini de kendilerinin yaptığını aktardı.

Boz, “Bamya işçiliği zor olan bir ürün. Her sabah toplanması gerekiyor. Sabah 5,5-6 gibi tarlaya giriyoruz, bamyaları toplamaya başlıyoruz. Toplaması çok zor, sürekli eğik pozisyonda topluyorsunuz, kaşıntı ve tozları hapşırık yapıyor. Bu şekilde sıkıntıları var. İşçi bulamıyorsunuz zaten kendiniz yapmak zorundasınız. Normal yevmiye 200 lira, bamya yevmiyesi 250 lira. İşçiliğinin zor olmasından dolayı. Onu da artık bulamıyorsunuz. Kendimiz yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Vatandaşlar da fiyat artışlarından dolayı kışlık hazırlık yapmada zorlanacaklarını kaydettiler.

Vatandaş Ayten Gülhan, “bamya şu anda pahalı. Ama ilerleyen günlerde ucuzlar, kolay bir ürün değil. Yetişmesi de toplaması da kolay değil. Ben alabiliyorum alım gücüm normal, millet kışlığını hazırlayacak. Ama bu sene bu şartlarda biraz zor gibi. Kimse kışlık yapamayacak, açlığa talim edeceğiz” dedi.

Vatandaş Yaşar Aytın, “Bamyayı 80 liradan aldım. Pahalı tabi ama hayat orada duruyor, durak orasıymış. Daha ucuzu yok. Her şey almış başını gidiyor. Herkes birbirinden görerek benimki daha fazla yapacak diyerek kendine göre arttırıyor sanırım” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi