24 Haziran 2022
24.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞAM4 PROJENİN 3’Ü BİTTİ

4 PROJENİN 3’Ü BİTTİ

-

Belediye Başkanı Recep Gürkan, altyapı çalışmalara en kısa zamanda başlayacaklarını açıkladı.
 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İçme Suyu Şebekesi Projesi’yle ilgili DSİ ile ortak bir karara vardıklarını, belirterek, projenin tamamlanmasının ardından alt yapı çalışmalarına başlayacaklarını kaydetti.

Gürkan, Edirne Belediye Başkanlığı olarak alt yapıda 4 projelerinin olduğunu söyledi. Bu projelerin birincisinin yaklaşık 64 bin metrekarelik Atık Su Arıtma Tesisi; ikincisinin 460 km (460 bin metre) Kanalizasyon, üçüncüsünün 30 km Yağmur Suyu Toplama Kanalı ve dördüncüsünün 590 km (590 bin metre) İçme Suyu Şebekesi’nin Değişimi olduğunu ifade ederek, “Edirne için önemli olan bu dört proje Edirne Belediyesi’ne ait ve 3 projemiz bitti” dedi.

İçme Suyu Şebekesi Projesi kapsamında, Edirne Belediyesi ile DSİ arasında yapılan bir protokol ile Kırklareli Kayalıköy Kayalı Barajı’ndan yıllık 20 milyon 500 bin metreküp su sağlayacak yeni bir isale hattı yapılacağını kaydeden Gürkan, 58 km’lik hattan gelecek olan suyu arıtmak için Lalapaşa Kavşağı’nda yeni bir içme suyu arıtma tesisinin yapımına Edirne Belediyesi adına DSİ’nin başladığını ifade etti. Tesisin maliyetinin DSİ tarafından karşılanacağını kaydeden Gürkan, bu maliyetin Belediyece DSİ’ye 30 yılda 30 eşit taksitte ödeyeceğini söyledi.

Yeni yapılan içme suyu arıtma tesisi ile yeni yapılacak olan şehir içme suyu şebekesinin birbirine entegre olması gerektiğini söyleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, DSİ ile teknik konularda problemler yaşadıklarını ancak birkaç gün önce gerçekleştirdikleri toplantıda ortak bir noktaya vardıklarını belirtti. Gürkan, çalışmalarının en kısa sürede başlayacağını sözlerine ekledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Meriç Nehri taşkınlarını önleme konusunda nehir kenarına set çalışmaları yapılması konusunda ise , “Taşkının önlenmesini istiyoruz. Ama taşkın önlenirken de Edirne’nin seyir terası olan Meriç Köprüsü etrafının setlerle kapatılarak, insanların nehirlere erişimini ve buradaki seyir terasının ortadan kaldırılmasını istemiyoruz. Bu konuda da önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz toplantıda Edirne için en doğru kararı vereceğimize inanıyorum” diye konuştu.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi