3 Haziran 2023
15 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞAM“BULGARLARA KIZMAYIN, PARALARI DEĞERLİ ALIŞVERİŞ YAPIYORLAR”

“BULGARLARA KIZMAYIN, PARALARI DEĞERLİ ALIŞVERİŞ YAPIYORLAR”

-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, son günlerde Bulgar vatandaşların Edirne’ye yoğun olarak alışveriş yapmaya geldiğini söyleyerek, esnaflara fiyat tarifesi konusunda uyarıda bulundu. Başkan Gürkan, “Bulgarların yaptığı alışverişlerden dolayı belki Edirne’deki fiyatlar biraz yükseliyor ama Bulgarlara kızmayalım” dedi.
 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, son günlerde kur farkından dolayı Bulgaristan’dan Edirne’ye alış veriş için gelenlerin arttığına dikkat çekerek, esnaflara fiyat tarifesi uyarısında bulundu.

 Gürkan, “Sosyal medya ve haberlerde şöyle bir ifade gördüm; ‘Bulgarlar çantaları dolduruyor’ gıcık olmuş bizimkiler. Ama burada Bulgarların bir suçu yok. Düne kadar biz gidip dolduruyorduk. Sevgili Edirneliler yapmayın gözünüzü seveyim. Alkışlayın demiyorum. Bu serbest ekonomi sen paranı değerli kılamamışsan 1 sene içinde yüzde 50, yüzde 60 değer kaybetmişsen paran parası olan da gelip değerlendirecek. Esnafa şunu söylemek istiyorum. Mutlaka ve mutlaka fiyat tarifeleri koymaları gerekiyor. Biz bunları denetliyoruz ekmekle ilgili de bir tartışma olmuştu. Tarifenin asılı olup olmamasını denetlemek tarifeyi veren kurumun yetkisidir. Ticaret odası veriyorsa ticaret odası, esnaf odası veriyorsa esnaf odasının yetkisindedir. Bizde bu denetimlere zabıtalarla birlikte iştirak ederiz. Özellikle yeme içme sektörü mutlaka binaların girişinde, masalarda mutlak suretle tarifeler olsun. Turisti getirmek zordur tutmak ise 2 kat daha zordur. Edirneli hemşerilerime şunu söylemek istiyorum. Bulgarların yaptığı alışverişlerden dolayı belki Edirne’deki fiyatlar biraz yükseliyor. Bu anlamda kızabiliriz ama kızacaksak Bulgarlara değil bizim esnafımıza kızmamız lazım. İkincisi onların yaptığı alışverişler küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta durmasına yol açıyor. Orada çoluğumuz, çocuğumuz çalışıyor. Vergi veriyorlar katma değer üretiyorlar. Bulgarları kucaklayın demiyorum ama insanların kızılacak bir tarafı yok” dedi.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi