24 Haziran 2022
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞAMDARBENİN SEBEPLERİ ORTADAN KALDIRILMALI

DARBENİN SEBEPLERİ ORTADAN KALDIRILMALI

-

Başbakan Binali Yıldırım, Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin açılış törenindeki konuşmasında, 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin büyük bir felaketle karşı karşıya geldiğini hatırlattı.
 

Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye, dünya demokrasi tarihinde hiçbir ulusa nasip olmayacak bir darbe girişimini, silahlı darbe girişimini, silahsız güçle, darbecilere darbeyi vuran bir ülkenin adıdır. Darbe yapmaya geldiler, darbeyi yediler, gerisin geri gittiler. Şimdi içeride hesabını veriyorlar. Yağma yok, bu ülkenin kazanımlarını, ülkenin kurumlarına kılcal damarlarına sızıp, bin bir türlü entrikalar, kapalı oyunlarla iradeyi ele geçirmeye bu millet müsaade etmedi, etmeyecek” dedi.

Bölücü FETÖ darbe girişimi karşısında dimdik ayakta duran, demokrasiye sahip çıkan millete bir kez daha şükranlarını sunan Yıldırım, “O karanlık, uzun gecede aslında milletle beraber bütün kurumlar, valilerimiz, kaymakamlarımız, savcılarımız, yazılı, görsel medyamız, sivil toplum kuruluşlarımız ve partilerimiz, herkes bir oldu, beraber oldu. Ayrılık gayrılık kalmadı çünkü tehlike büyüktü, tehlike Türkiye'nin geleceğiydi, Türkiye'nin demokrasisiydi.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'ten halka yaptığı çağrıya vatandaşların karşılık verdiğini anlatan Yıldırım, hükümetin de “Darbe karşısında asla ve asla geri adım atmayacağız. Ucunda ölüm bile olsa bu işten vazgeçmeyeceğiz.” diyerek milletle kenetlenerek, belayı defettiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, 240 kişinin şehit olduğunu kaydederek, gerek FETÖ kalkışmasında gerekse bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarda hayatını kaybeden bütün şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere şifa diledi. Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye, dünya demokrasi tarihinde hiçbir ulusa nasip olmayacak bir darbe girişimini, silahlı darbe girişimini, silahsız güçle, darbecilere darbeyi vuran bir ülkenin adıdır. Darbe yapmaya geldiler, darbeyi yediler, gerisin geri gittiler. Şimdi içeride hesabını veriyorlar. Yağma yok, bu ülkenin kazanımlarını, ülkenin kurumlarına kılcal damarlarına sızıp, bin bir türlü entrikalar, kapalı oyunlarla iradeyi ele geçirmeye bu millet müsaade etmedi, etmeyecek. Darbe oldu, OHAL ilan ettik ama ilk günden dedik ki 'Biz OHAL'i kendimize ilan ediyoruz, vatandaşa değil.' Bu darbe girişimini başlatanlardan hesap sormamız lazım en ağır şekilde. Hukukun, adaletin emrettiği her türlü hesabı sormamız lazım. Bu darbenin sebeplerini ortadan kaldıracak yapısal reformları, düzenlemeleri yapmamız lazım. Bu darbe girişimini başlatan terör örgütünün bütün bağlantılarını, bütün ilişkilerini ortaya çıkarmak, bunların devletle, milletle ilişkilerini kesmek… Bunun için OHAL ilan ettik. Ama iş alemimize 'Durmak yok yola devam' dedik.”

İş dünyasının bir gün bile durmaması gerektiğini belirten Yıldırım, bunun en güzel örneğinin de açılışı yapılan merkez olduğunu dile getirdi.

Yıldırım, “Petrolümüz yok ama genç nüfusumuz var. Dünyayı fellik fellik dolaşan özel sektörümüz, firmalarımız var ve gün geçtikçe kendilerini kuvvetlendiren üniversitelerimiz var” dedi.

 

 

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi