24 Haziran 2022
15.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞAMHAC VE UMRE MALZEMELERİ ELDE KALDI

HAC VE UMRE MALZEMELERİ ELDE KALDI

-

Pandemi nedeniyle Kabe’deki ziyaret kısıtlaması, hac ve umre malzemesi satışı yapan esnafları zor durumda bıraktı. Selimiye Arasta’sında hac ve umre malzemesi satışı yapan esnaf Adem Bayrak, aldıkları malları geri iade edemediklerini, zararına satış yaparak tüketmeye çalıştıklarını söyleyerek, iş değişikliği yapacağını açıkladı.
 

Pandemi nedeniyle Kabe’de ibadet kısıtlamasından dolayı hac ve umre ziyaretlerinin yapılamaması, hac ve umre malzemesi ve hediyelik eşya satışı yapan esnafları zor durumda bıraktı.

  Selimiye Arasta çarşısında yaklaşık 32 yıldan beri esnaflık yapan, aynı zamanda Arasta Dernek Başkanı olan Adem Bayrak, hac ve umre ziyaretlerine kısıtlama getirilmesi nedeniyle aldıkları malların ellerinde kaldığını söyledi. Bayrak, elindeki malların zararına satışını yaparak iş değişikliğine gideceğini açıkladı.

Bayrak,  “32 yıldır Selimiye Arasta çarşısında esnaflık yapıyorum. Burada hac, umre malzemeleri satıyorum. 3-4 yıl önce şekerleme çeşitleri satıyordum. Sonra bu işe girdik, buraya baya bir yatırım yaptık. 100 bin liralık malzeme aldık ama pandemi başladığından bu yana mallar duruyor. Mallar elimizde dururken hayatı nasıl idame ettireceğiz, onu da bilemiyorum. Bugün yarın açılacak deniyor ama dayanacak gücümüz kalmadı.

 Aldığımız malları toptan geri veremiyoruz. Mal elimizde kaldı. Fabrikalar kapanınca geri veremiyoruz. Şu anda elimizdeki malı zararına satış yaparak tüketmeye çalışıyoruz fakat alıcı yok.

  Mal elimizde kaldı, iş değişikliği yapacağız, bu malları ne yapacağız bilemiyorum ama bir şekilde elden çıkarmaya çalışacağız. Burada bir emlakçılık gibi bir iş düşünüyoruz olursa. Böyle halka hizmet etmeye yine devam edeceğiz. İş değişikliği düşünüyoruz” dedi.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi