24 Haziran 2022
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAŞAMKURUYEMİŞ FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

KURUYEMİŞ FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

-

Son günlerdeki zam furyasına kuruyemiş de eklendi. Kilosu 80 lira olan ürünler 150 ve 200 liraya yükseldi. Sadece yabancı müşterilerin ilgi gösterdiği kuruyemişe yerli müşteriler bakmakla yetiniyor.
 

Kuruyemiş fiyatları son yapılan zamlarla adeta cep yakıyor. Birkaç ay önce kilosu 80 lira olan fındık fıstık gibi ürünler 150 ile 200 liradan satışa sunuluyor.

Edirne’de 23 yıldan beri kuruyemiş satışı yapan Hakan Çakıcı, geçen yıl 80 liradan sattıkları ürünleri bugün 150-160 ve 200 liradan satışa sunduklarını belirterek, fiyat artışlarının satışları olumsuz etkilediğini söyledi.

Çakıcı, “Geçen sene 80 lira olan mal şuan 150, 160, 200 liraya dayanan da var.

Yerli halk hiçbir şekilde tezgahlara yaklaşamıyor. Yerli müşterimiz kesinlikle kalmadı. Edirne halkına hiçbir şey satamıyoruz. Tamamen dışa bağımlı olduk. Bulgar veya Romanyalı, tırcı, Avrupa bağlantısı olan kişiler alışveriş yapıyor. Edirne halkına hiçbir şey satamıyoruz şu anda. En düşük malımız fıstık, çekirdeği dahi satamaz olduk. ‘Yılbaşından sonra fiyatlar düşecek’ dediler. Hiç düşeceği de yok. Zaten karaborsa şu anda. Ürünlerimiz ithal olduğu için fiyatlar yükseliyor. Bununla beraber yerli malımızı da yükseltiyorlar.

Şu anda gramla da almıyorlar. Hiçbir şekilde kuruyemiş Edirne halkı yemiyor. Yılbaşında kesinlikle gelen olmadı. Yılbaşında işlerimiz yüzde yüz düştü.  

Her hafta zam gelmeye devam ediyor. Şu anda zamdan mal almakta da sıkıntı çekiyoruz” dedi.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi