2 Şubat 2023
8.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYAZGAN: 3600 EK GÖSTERGEDE SİL BAŞTAN REVİZYON GEREKLİ

YAZGAN: 3600 EK GÖSTERGEDE SİL BAŞTAN REVİZYON GEREKLİ

-

Büro Memur Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, 3600 ek gösterge sisteminin sil baştan yeniden düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. Edirne Şubesinin olağanüstü genel kurul toplantında konuşan Yazgan, “Türkiye’de ve dünyada ciddi bir enflasyon var. Bu enflasyonun önü alınması gerekir. Enflasyon sabit gelirlilerin gelirini alıp götürüyor. 6 ayda bir verilen memur zamlarını bu enflasyon alıp götürüyor” dedi.

Büro Memur Sen Edirne Şubesi’nin olağanüstü genel kurul toplantısı Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Büro Memur Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan’ın yanı sıra Edirne Şube Başkanı Memet Sait Ercan ile sendika üyeleri katıldı.

Genel kurul toplantısında konuşan Büro Memur Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, sözleşmelilerin kadroya geçişinin sendikalarının yaptığı eylemler sonucunda gerçekleştiğini ifade etti.

Yazgan, “Bu sendikalar toplu sözleşme masasından kaçan sendikalar. 3600 geldiği zaman, toplu sözleşme masasında, sözleşmelilere kadro geldiği zaman bunlara imza atmayan sendikalar, kamu görevlileri bunu iyi bilmeleri gerekiyor. Biz 10 yıl önce bu genel kurulu icra ediyor olsaydık, bugün Gençlik Spor’daki spor uzmanı arkadaşlarımız ve antrenör arkadaşlarımız geleceklerdi. Diyeceklerdi ki başkanım bizim kadromuz yok. Biz sözleşmeli çalışıyoruz. Gençlik Spor’daki spor uzmanı, antrenör arkadaşlarımızın kadroya geçmesini Ankara’da Güvenpark’ta yapmış olduğumuz eylemle ve sayısız eylemlerle sendikamız Büro Memur-Sen sağlamıştır” dedi.

Yazgan, Büro Memur Sen’in girişimleriyle promosyonların revize edilmesini sağladıklarını kaydetti.

Yazgan, “Promosyonlar konusu kamu görevlilerinin promosyonları, adeta erimişti. Tuz parasına dönmüştü. Kamuoyunda yaptığımız basın açıklamalarla maaş promosyonlarının güncelliğini kaybettiği ve bankaların haksız yere zenginleştiğini kamuoyunun dikkatine sunduk. Bundan sonra yapılan promosyon anlaşmalarıyla, Adalet Bakanlığı 25 bin, Ticaret Bakanlığı’nda 20 bin, SGK ve İŞKUR’da 22 bin gibi rakamlarla promosyonların hak ettiği noktalara çıkmasını sağladık. Gençlik Spor’da inşallah önümüzdeki günlerde mücadelemiz sürüyor” dedi.

Büro Memur Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, 3600 ek göstergenin sil baştan revize edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yazgan, “3600 meselesinde Türkiye genelinde biliyorsunuz dört meslek grubuna 3500 verilecekti. Cumhurbaşkanlığından gelen taslakta ve çalışma bakanından gelen kanun teklifinde bu şekildeydi. Çıktık, eylem yaptık, mücadele ettik, kitlesel basın açıklaması yaptık. Sosyal medya çalışmaları yaptık ve kamuda çalışan şube müdürleri, denetmenler, uzmanlar, başta olmak üzere büyük bir kitleye 3600 ek gösterge verilmesini sağladık. İnşallah bu da yürürlüğe girecektir. Yeterli mi? Değil. Birinci dereceye gelmiş, dört yıllık fakülte mezunu kamu çalışanlarının tamamına 3600 ek gösterge verilmesinden yanayız. Ve bugün hükümetin, sayın bakanın bu çizgiye gelmiş olması da sevindirici bir yaklaşım. İnşallah bozulmuş olan 3600 ek gösterge sistemini bize göre sil baştan yeniden düzenlenmesi gerekir. Bu haliyle 3600 ek gösterge sistemi ek gösterge sistemi daha doğrusu, bu şekliyle uzun boylu gidemez. Onun için yeni bir toptan revizyon yapılması gerekir.

Tabii Türkiye’de ve dünyada ciddi bir enflasyon var. Bu enflasyonun önü alınması gerekir. Enflasyon sabit gelirlilerin gelirini alıp götürüyor. 6 ayda bir verilen memur zamlarını bu enflasyonu alıp götürüyor” dedi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından tek liste ile yapılan seçimde Memet Sait Ercan tekrar Edirne Şube Başkanlığına seçildi. Yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.

Faruk Yılmaz Şişoğlu, Şamil Doğu Delen, Alaaddin Işık, Şevki Kuse, Aysun Vardar Çalışkan, Kadir Mert Maden.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi