24 Haziran 2022
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYEREL‘3 NEHİR 1 ŞEHİR’ STK’LARA ANLATILDI

‘3 NEHİR 1 ŞEHİR’ STK’LARA ANLATILDI

-

Edirne’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı işbirliğinde Meriç Nehri ve çevresinde yapımına başlanan ‘3 Nehir 1 Şehir’ Projesiyle ilgili kentteki sivil toplum kuruluşlarına bilgi verildi. Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan tarafından projeyle ilgili verilen bilgilerin ardından konuşan Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, projenin ÇED gerekli değildir kararıyla başlamasının yanlış olduğunu söyleyerek, “Bundan sonraki süreçte bir kentli gözüyle projenin hem takipçisi olacağız, hem de projeye müdahil olacağız.” dedi.
 

Edirne'de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen ‘3 Nehir 1 Şehir’ projesi kapsamında; nehirden elektrik üretilecek arşimet burgu sistemi, yürüyüş ve bisiklet yolları, kano alanları ile vatandaşların sosyal ihtiyaçlarına yönelik yerler yapılacak. Edirne Kent Konseyi’nin çağrısıyla mimar, ziraat, jeoloji ve harita mühendisleri odalarından oluşan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ‘ÇED gerekli değildir’ denilerek yapımına başlanan proje hakkında bugün Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan’dan bilgiler aldı. Eraslan proje kapsamında Dünyanın en yenilenebilir ekosisteminin kurulacağını ifade etti.

Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan yaptığı sunumda, “Projede Dünya'da kabul görmüş en yenilenebilir ekolojik sistem olarak geçen Arşimet Burgu Sistemi uygulanıyor. Çoğu ülkede uygulamaya devam ediliyor ve bizim inşai olarak yapacağımız sistemin temel görünümü setlerle birlikte 210 metre genişliğinde. 3 bölümden oluşuyor ve 14 tane burgunun aynı anda çalışacağı dünyanın en büyük kısmı burgu sistemi olacak. Aslında yaptığımız işin temeli budur. Doğal yaşantıya hiçbir zarar vermeden, balıkların zarar görmeyeceği, aynı zamanda bu burguları ters yönlü çalıştırmak suretiyle sudaki oksijenlenmeyi yüzde 33 oranında artıracağı için balık ve su bitkisi çeşitliliğini de aynı oranda yüzde 30 oranında arttırıyor bu sistem. Projenin içerisinde balık yolları var. Balığın, geri tırmanıp yüzüp çıkıp tekrar geri dönebileceği balık yolları var. Projeyi en ekolojik yapan kısımları da bu tasarımlar, balık yollarının oluşu. Oksijenlenmeyi çok arttırdığımız için sudaki balık çeşitliliğimiz de artmış oluyor. Yaklaşık 4 bin metre rekreasyon alanımız var. 210 metre lastik savağımızın genişliği.” ifadelerini kullandı.

Eraslan, Karaağaç bölgesinde yaşanan tarla taban suyu sıkıntısının da projeyle beraber ortadan kalkacağını belirtti.
Eraslan, “Burada suyu yükselttiğimiz zaman tarla taban suyuyla diğer tarlaları zor duruma düşürebilir miyiz? Bunu da inceledik. Tarım arazilerine kadar hepsinin tarla taban sularını ölçtürdük. Bu suyu 36-37 kotuna getirdiğimiz zaman tarlalar nasıl etkilenecek diye baktık. Tarla taban sularında ölçümlerle, DSİ ve Tarım Müdürlüğü'nden alınan verilerle şunu gördük; aslında tarla taban sularının bölgemizde kayıp olduğunu, su ihtiyacının olduğunu gördük. Bu projeyle o ihtiyacı da taban suyunu yükselterek kaldırmış oluyoruz. Taban suyu yükseltme kotlarını da lastik savağımızın yüksekliğini ayarlayarak yapıyoruz.” dedi.


Eraslan’ın sunumunun ardından konuşan Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, projenin ÇED gerekli değildir denilerek başlamasına üzüldüklerini ancak bundan sonraki süreçte projenin takipçisi olacaklarını söyledi.
“Meriç Nehri kentlilerimizin nefes aldıkları bir bölge. O nedenle bu konuda çok hassasız. Burada yapılacak her türlü faaliyetin takipçisiyiz ve bunun değerlendirmesini yapmak zorundayız. Öncelikli eleştirimiz böyle büyük bir projede ÇED gerekli değildir kararı başlangıçta bizi şaşırttı ve üzdü. Halbuki; ÇED süreci halkın katılımını da sağlar, kentlilerin görüşlerinin, kaygılarının da süreçte giderilmesini sağlar.  Biz biraz bugün tersine bir işlem yaptık. Proje başladı ama bizim endişelerimiz var, eksik bilgilerimiz var. Bu bilgi eksikliğini, kaygıları giderebilmek adına Ali beyden rica ettik, projenin sunumunu yaptılar ve yerinde inceleyeceğiz. Projenin bir kentli gözüyle hem takipçisi olacağız, hem de projeye müdahil olacağız.” şeklinde konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi